Exclusive Homes RÖPORTAJLAR Rodi Kayım ve Hakan Ural: “Portföyümüzdeki mülkler, kendimizin gibi”

Rodi Kayım ve Hakan Ural: “Portföyümüzdeki mülkler, kendimizin gibi”

Gayrimenkul sektöründe alıcıların önceliği güven. Bu konuda yatırımcıya samimiyetle yaklaşan ve çözüm odaklı çalışan Rodi Kayım ve Hakan Ural, konut alıcılarını, inşaat firmalarını dikkatli incelemeleri konusunda uyarıyor. Özellikle prestijli projelerin ticari ünitelerinin satış ve kiralamasıyla uğraşan Kayım ve Ural, ortakları Birol Çakır ile bir arada ilerliyor.

Ne zamandır sektördesiniz? 

Hakan Ural: Aslında, çok uzun zamandır bu sektördeyim. 12 yıl boyunca emlak sektöründe aktif olarak yer aldım. Zaten, gayrimenkul asla bitmeyecek bir sektör. İnsanlar için gayrimenkul temel ihtiyaç gibi bir konuma erişmiş durumda. Özellikle de İstanbul gibi kalabalık şehirlerde bu trafik asla yavaşlamıyor. Birkaç sene önce, Rodi’nin beni yönlendirmesiyle tekrar gayrimenkul sektörüyle ilgilenmeye başladım diyebilirim. Alma ve satmanın dışında, kendimiz de butik projeler yapıyoruz.

Rodi Kayım: Yaklaşık 16 yıldır bu sektördeyim ancak 2005 yılında, yükselen Mortgage trendiyle birlikte yani konut kredilerinde faizlerin yüzde 2,45’e düştüğü zaman, gayrimenkullere inanılmaz bir talep olmuştu. Bu talebi ben Beylikdüzü bölgesinde projeler hayata geçirerek karşılamaya başladım. Yaklaşık 9 yıl boyunca orada konut yaptım. Bir süre sonra ise özellikle ticari ünitelerin satış ve kiralama süreçlerine odaklandım. Zaman içinde ticari ünitelere yoğunlaşan firma azlığını fark ederek, tamamen bu alana yöneldim.

Farkınız nerede ortaya çıkıyor?

Hakan Ural: İnsan ilişkilerine önem vererek ilerliyoruz. Çünkü insanlar zaten en fazla buna değer veriyor; güvenebilmek istiyor. İnsanlar evlerini bize emanet ediyor, ya da bize tüm birikimlerini veriyorlar. Bizi görünce, güven duyuyorlar. Yalanla, dolanla karşılaşmayacağını biliyor. Rodi bu işi çok iyi bilir, sunumu da çok kuvvetlidir. Kendini iyi ifade eder. Eğer insanlara cazip bir şey sunuyorsanız, alıcı ya da satıcı olsun, etkilersiniz. Etkileyince de ticari bir ilişki başlıyor.

Rodi Kayım: Şu anda 100’e yakın markaya dışarıdan danışmanlık yapıyoruz. Onlara yer yaratıyor; kiracı oldukları mülkleri iş adamlarına satıyoruz. İstanbul’da bizim işimizi yapan, yani kurumsal firmalara odaklanan emlakçı sayısı hâlâ çok az. Bunun yanı sıra inşaat da yapıyoruz ancak son birkaç yıldır Mütekabiliyet Yasası’yla birlikte sadece yabancılara yönelik evler yapmaya başladık. Butik projeler hayata geçiriyoruz. İstanbul’un iyi noktadaki arazilerini kat karşılığında, arsa paylaşımlı ya da satılık olarak müteahhitlere sunabiliyoruz.

Şu anda nelere odaklanmış durumdasınız?

Rodi Kayım: Şu anda kurumsal kiracılı mülklerde İstanbul Avrupa Yakası’na yoğunlaşmış durumdayız. Aynı zamanda büyük inşaat firmalarının ticari ünitelerini, firmalarla bir buluşturarak satış ve kiralama süreçlerinde aktif rol oynuyoruz. Özellikle Beylikdüzü, Esenyurt ve Büyükçekmece’de butik projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Biz bir müteahhiti, firmayla buluşturduğumuzda zaten arsaya dair tüm rakamlar belli oluyor. O arsanın emsali, bölgeye göre oluşturulmuş satış fiyatları, ticari ünitesi varsa onların ederleri belli. İşi bilen müteahhit de bu rakamları onaylıyor.

Özellikle odaklandığınız konu hangisi?

Rodi Kayım: Projelerin ağırlıklı olarak ticari kısmıyla ilgileniyoruz. Bu noktada liste fiyatları çok önemlidir. Bölge fiyatlarını iyi analiz edip ona göre bir fiyatlandırma yapılması gerekiyor. Biz başarısız olacağımız bir projeye girmeyiz. Gelir, karşılıklı konuşuruz. Karşımızdaki inşaat firmasıyla ortak noktada buluşursak hem fiyatlandırmayı yaparız; hem de kurumsal kiracılar getirir, kiraladığımız ticari üniteleri satarız.

Özellikle samimi tavrınızla öne çıkıyorsunuz diyebilir miyiz?

Hakan Ural: Evet. Diyelim ki bir eviniz ya da ev almak için yeterli birikiminiz var ve bunu değerlendirmek istiyorsunuz. Bu noktada aranması gereken şey: Samimiyet. Emlakçılar, karşılarındaki insan satış sözleşmesini imzalasın diye o gayrimenkulün asıl ederinden çok yüksek bir meblağ beyan edebiliyorlar. Biz her zaman değeri neyse onu söylüyoruz. Çünkü daha fazla fiyat verenlerde genelde tüm şeffaf duruş imzayı alana kadar sürüyor. İmzayı verdikten sonra hem kişi malını uzun süre satamıyor, zaman kaybediyor; hem de manevi anlamda zarar görüyor. Sonunda gidip kendi başlarına bir alıcı bulsalar da, satış sözleşmesi olduğu için satış gerçekleşmiyor. Bu olaylar sıklıkla yaşanıyor. Bizde bu asla olmaz. Ayrıca, ben tanınan biri olduğum için, sağ olsun insanlar bana güveniyor, bir dostluk bağı kurabiliyoruz. Hangi çapta olursa olsun, her ticaret bizim için bir samimiyettir. İnsanların samimiyete ihtiyacı var.

Rodi Kayım: Bizim portföyümüzdeki tüm üniteleri kiralarken ya da satarken, kendi malımızmış gibi hareket ediyoruz. Çünkü insanların samimiyete ve empatiye ihtiyacı var. Olabilecek ya da olamayacak her şeyi açıkça söylüyoruz. Karşımızdaki bunu görüyor. Bu sebeple de hep uzun süreli çalışıyoruz.

Yatırım yaparken nelere dikkat etmeli?

Hakan Ural: İnsanlar 25-30 yıl çalışarak birikim yapıyor. Bu birikimi de bizim aracılığımızla bir yatırıma dönüştürüyor. Bu noktada güven çok önemli. Geçmişte yapılan işler önemli. Biri, konut alırken özellikle o firmanın kaç yıldır sektörde olduğuna, daha önceki işlerine, referanslarına, ruhsatını alıp almadığına bakmalı. Biz herkese gerekli bilgilendirmeleri yapyıoruz. Emlak ofisine girdiklerinde, karşılarındaki firmayı iyi analiz etmeliler.

Yıllar sonra arayıp teşekkür eden oluyor mu?

Hakan Ural: İnanın, daha geçenlerde şaşırtıcı ama sevindirici bir olay yaşadık. Bir yatırım için müşterimiz parasını yanında getirmişti. Son anda mülkün sahibi fiyat artırdı. O aşamada müşterimiz bize: “Param sizde kalsın, yatırım için başka bir şekilde değerlendirirsiniz.” dedi. Bu zamanda kim kime bu kadar güveniyor? Kesinlikle geri almayı kabul etmediler. İnanılmaz bir olaydı ama bize güvendikleri için çok mutlu olduk. Sebebi de belli, Rodi bugüne kadar herkese kazandırmış. Ben de belli ki güzel bir bağ kurmuşum.

Rodi Kayım: İşimizi severek yapıyoruz. Emeğimizi sonuna kadar veriyoruz. Hakan Bey ile beraber çok güzel bir yolda ilerliyoruz. Her gün yepyeni insanlarla tanışıyor, onlara en baştan kendimizi anlatıyoruz. Bunu sürekli yapabilmek için kendimizi hep motive etmeliyiz. Böyle olaylar bizi gerçekten teşvik ediyor, sevindiriyor.

 

 

 

 

Yorumlar kapalı.