Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Kenan Aracı: Mimari tasarımlara estetik çözümler sunuyoruz

Kenan Aracı: Mimari tasarımlara estetik çözümler sunuyoruz

İnşaat sektörünün gözde projelerine sunduğu ideal mimari çözümleriyle alanının öncüsü olan Çuhadaroğlu markasının Genel Müdürü Kenan Aracı ile markaya dair bilinmeyenleri ve gelecek planlarını konuştuk.

Çuhadaroğlu şirketler grubu faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yüksek Mimar merhum Ahmet Çuhadaroğlu tarafından, 64 yıl önce temelleri atılan ve çelik yapı elemanları üretimiyle sektöre adım atan Çuhadaroğlu; 1965 yılından beri ağırlıklı olarak inşaat sektörü, mimari uygulamalar için alüminyum kapı, pencere, doğrama üretimi ve uygulaması alanlarında faaliyet göstermektedir. Kuruluşundan bu yana Türkiye’de alüminyum ve metal sektöründe öncü olan firmamız, yenilikçi vizyonu ile ilk silikon cephe, ısı bariyerli çift eksen doğrama, ışıklık, panel sistem imalatı ve uygulaması, cephe sileceği, çift cephe uygulaması gibi özel uygulamaları gerçekleştirmenin yanı sıra; Fransa’da kamu ihalesi kazanan ilk Türk firma, Almanya’da cephe işi alan ilk Türk firma, Türkiye’de ilk bomba, kurşun ve yangına dayanıklı alüminyum kapı pencere ve cephe üreten firma, ilk dikey eloksal yüzey kaplama tesisini hayata geçiren firma olma özellikleri ile pek çok ilklere de imza atmıştır.

Beylikdüzü’nde bulunan, toplam  57 bin metrekare alanda hizmet veren grubumuz, tüm uygulamaları kendi bünyesinde gerçekleştiren dev bir entegre tesisine sahip. Toplam 16 bin ton  biyet üretim kapasitesine sahip firmamızın 2017 yılı sonu itibari ile hedeflenen  üretim kapasitesi 32 bin tona ulaşmış bulunmakta. Grubumuz son 10 yılda 200 milyon TL mertebesinde yapılan yatırımlarla; yüzde 70’i inşaat sektörü ağırlıklı olmak üzere otomotiv, savunma, ulaşım ve farklı sektörlere mamül ve yarı mamül ürün sağlamaktadır. Alüminyum profil, ekstrüzyon, toz boya ve eloksal yüzey işlemli alüminyum profilleri, alüminyum kapı, pencere ve cephe sistemleri, otomatik döner ve kayar kapı sistemleri, yangın, kurşun ve bombaya dayanıklı güvenlik sistemleri, alüminyum kapı, pencere ve cephe, yapı elemanları, taahhüt ve üretimi ile inşaat sektörünün dışında, ulaşım, güvenlik ve otomotiv sektöründe de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Tesisleriniz ve şirket yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sanayide, birinci etap buharlı makinelerin bulunması, ikinci etap elektriğin bulunması, üçüncü etap ise mekanik ve elektroniğin sentezlenmesi yani mekatronik devir olarak tabir ettiğimiz süreçti. Dördüncü etap ise bilişimle entegre olma süreci olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada 2008’de yapmış olduğumuz üretim tesisimiz ile bizler, Türkiye’de belki 10 yıl sonra başlayacak ya da hızlanacak, Sanayi 4.0 devrimini şimdiden uygulamaya alıyoruz. Özellikle yatırımlarımız anlamında fabrikamızda insan kontrolünün dışında tamamen otomasyon ayağına ağırlık vererek hem üretimi hızlandırıyor, hem de buradaki riskleri azaltarak çalışmalarımıza yön verebiliyoruz.  Son dönemlerde yaptığımız yatırımlardan bahsedersek, en önemli yatırımımız; 2017 yılı başlarında Beylikdüzü’nde devreye aldığımız ve ayrıca en büyük iştirakçimiz Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri Üretim Tesisinin hayata geçirilmesidir. Kapı, pencere, cephe doğraması üreten tesisimiz, 250 bin metrekare kapasite ile üretim yapmakta, hali hazırda Çuhadaroğlu Metal şirketimize ait entegre fabrikamız ise dökümhane tarafında 32 bin ekstrüzyon, profil, 20 bin ton ve yüzey işleme tesislerinde 15 bin ton kapasite ile üretim yapabilme gücüne sahiptir. Çuhadaroğlu Metal ve Çuhadaroğlu Alüminyum grup şirketleri olarak 2023 yılına kadar yüzde 15 istikrarla büyüme ve 500 milyon TL ciro ile üretime katma değer sağlama hedefindeyiz.

Yakın zamanda yeni ürün ya da yatırım çalışmanız oldu mu ya da olacak mı?

Çuhadaroğlu’nun en önemli özelliği daha öncede belirttiğimiz gibi  yaptığı Ar-Ge yatırımlarıdır. Bu bağlamda sürekli olarak ürün geliştirmek ve inovatif perspektifte hareket etmek vizyonu ile ilerliyoruz. Özellikle daha nitelikli ve akıllı binalar için sürme kapı, pencere, doğrama cephe sistemleri ve kondens kanallı cephe sistemleri ve ofis bölme sistemleri üzerinde ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ek olarak, mevcut yangın kapıları, otomatik döner ve kayar kapılar üzerinde olan ürün geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Bildiğiniz üzere doğru ve nitelikli ürünler uzun süreli çalışmalar sonucunda ortaya çıkıyor, bizler de hız kesmeyerek, ilerleyen süreçlerde sektöre yeni ürünler sunmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki mevcut cirolarımıza yeni ürün ve geliştirme yoluyla 10 milyon dolar civarında satış hedeflemekteyiz.

Son yıllarda farklı formlara sahip mimari yapılar dikkat çekiyor. Bu projelere fonksiyonel ve estetik açıdan hangi avantajları sunuyorsunuz?

Ürün gamımızı; alüminyum sistem profilleri, ısı yalıtımlı giydirme cephe sistemleri, ısı yalıtımlı doğrama sistemleri, özel izolasyonlu doğrama sistemleri, ısı yalıtımlı gizli kanat doğrama sistemleri, ses izolasyonlu doğrama sistemleri, ara bölme ve ofis bölme sistemleri, sürme sistemleri, ısı yalıtımlı ve yalıtımsız seriler, bombaya, kurşuna ve yangına dayanıklı güvenlik doğramaları, ışıklık sistemleri, güneş kırıcılar, interax otomatik kayar kapı ve döner kapı sistemleri, aksesuar sistemleri, inşaat sektörü dışında otomotiv, taşımacılık, makine sanayi gibi farklı sektörlerde sunduğumuz, alüminyum, ham,  eloksalli ve boyalı profiller oluşturuyor. Özellikle inşaat sektöründe mimari uygulamalarda kullanılan alüminyum doğrama ve cephe sistemleri, genellikle üst düzey sızdırmazlık performansı ihtiyacı olan yüksek yapılarda ya da iklimsel olarak su, hava ve sızdırmazlık değerleri açısından yüksek dayanım gerektiren bölgelerimizde öne çıkmaktadır. Alüminyum kapı, pencere ve cephe sistemlerimizin tüm ürün, kalite ve sistem sertifikaları mevcut olup gerektiğinde alüminyum doğrama ve cephe sistemlerinin performansları, proje bazında yapılan modellemeler ve testler sonucu çıkan yüklere göre tasarımlanmaktadır. Binaların ihtiyaçları doğrultusunda tüm sistemlerimiz; ses, hava, ısı ve su sızdırmazlık ile statik mukavemet ve deprem testleri yapıldıktan sonra uygulamaya alınmaktadır. Tüm sistemlerimiz mimari tasarımlara uyum sağlamakta, estetik ve fonksiyonel olarak tasarlanmaktadır.

Çözüm sunduğunuz projelerde dikkat ettiğiniz noktalara değinebilir misiniz?

Türkiye genelinde birçok projede, binada Çuhadaroğlu imzası görebilmektesiniz. Geniş satış ve uygulayıcı bayi kanalı ağımız ile Türkiye’de çok önemli binaların giydirme cephelerini, doğrama, sürme sistemlerini, yangına kurşuna, bombaya dayanıklı güvenlik ürünlerini, ışıklık, güneş kırıcı gibi uygulamalarını,  64 yıllık tecrübemiz ile çözümlendiriyoruz. Terzi hassasiyeti ile projelere özgü sorumluluk alıyor, sorumlu olduğumuz tüm projeleri titizlikle ve optimum bir zamanlama ile teslim etmeye gayret ediyoruz. Bu anlamda Çuhadaroğlu; sektöründe önde gelen firmalardan biri olmasının getirdiği sorumlulukla birlikte, faaliyetlerinden doğan çevresel etkiyi en aza indirmeyi,  çalışanların, müşterilerin ve çevre halkının sağlığını ve güvenliğini gözetmeyi, süreçlerinde ve geliştirdiği projelerde doğal kaynak ve enerji kullanımında maksimum tasarruf sağlamayı, gelecek nesiller adına çevreyi ve ekolojik dengeyi korumayı kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımının ve sürdürülebilirliğin odağı olarak kabul etmektedir.  Proje isminden ziyade, Çuhadaroğlu Grubu, çağdaş şehircilik anlayışıyla yer aldığı her projenin doğa ve teknoloji ilişkisini birbiriyle barışık olarak hayata geçiren çalışmalar olmasına büyük özen göstermektedir. Türkiye genelinde özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde gördüğünüz binaların çoğunda Çuhadaroğlu alüminyum sistemlerinin tercih edildiğini görebilirsiniz. Türkiye genelinde gördüğünüz bu önemli projeler, LEED Platinium sertifikasına sahiptir. Her yıl hedeflediğimiz ve başarı ile tamamladığımız Çuhadaroğlu imzası taşıyan projelerimiz, çevre dostu oluşlarıyla dikkat çekmektedir.

Gelecek beş yıldaki hedefleriniz nelerdir?

Geleceğe dönük projeksiyonda varmak istediğimiz hedeflere ulaşmak için, grup olarak ana iştigal konularımıza 200 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirerek devam etmeyi planlıyoruz. Öte yandan ihtiyacımız olan hammadde üretiminde 32 bin ton, alüminyum ekstrüzyon profil üretiminde, 20 bin ton alüminyum kapı pencere ve cephe imalatında 250 bin metrekare kurulu kapasiteye ulaşmış bulunmaktayız. Bu doğrultuda, orta vadede hedefimiz Cumhuriyetimiz’in 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında 500 milyon TL ciroya ulaşmak olacaktır. Sadece yurtiçi satış ağında değil ayrıca yurtdışında da büyüme hedefimiz bulunmaktadır. Çuhadaroğlu olarak 4 kıtada 25 ülkeye ihracat yapmaktayız. Özellikle bölgesel gelişmelere paralel olarak hedefimiz, hali hazırdaki toplam ciromuz içerisindeki ihracat tutarlarımızı yüzde 25 seviyelerinden yüzde 30’a, toplam ciromuz içerisindeki dövizli satışlarımızı ise yüzde 35 seviyelerinden yüzde 40’a çıkarmaktır.

Ar-Ge yatırımlarınızda öncelikleriniz ve hedef pazarlarınız nelerdir?

Cezayir’den Türkmenistan’a, İngiltere’den Azerbaycan’a, Maldivler’den Amerika’ya, Kuzey Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada malzeme satışı ve uygulama yapmaktayız. Bu durumda iklim, yaşam tarzı, yerel iş ortaklarımızın uygulama yetenekleri ve projeye özgü parametrelerin dikkate alındığı geniş bir çözüm spektrumu söz konusu oluyor. Çuhadaroğlu tüm profil sistemlerini kendi Ar-Ge departmanında tasarlıyor, prototiplerini üretiyor, Kapedam test merkezimizde test ederek uygulamaya alıyor. Yüzde yüz Türk mühendisliği ve üretimi ile sonuca ulaşıyoruz. Çuhadaroğlu projeye özgü “terzi işi” çözümler konusunda uzman bir kuruluş. Projelerdeki cephe ve doğrama sistemleri, mimar, yatırımcı ve müteahhidin talep ve ihtiyaçlarının optimize edilmesi gereken bir alan olup;  bazı koşulları öne çıkartıyor. Bu talep ve ihtiyaçlar Çuhadaroğlu’nda, proje bazında, AR-GE departmanının tasarımı ve Teknik Destek departmanının uygulamaları ile hayata geçiyor. Dolayısı ile Çuhadaroğlu standart çözümler ürettiği gibi projeye özgü uyarlamalar ve düzenlemeler ile özgün çözümler ortaya koyabiliyor. Son 10 yıla baktığımızda, karlılığımızın içinde Ar-Ge harcamalarımız yüzde 1 seviyesinden yüzde 10 seviyelerine kadar gelişmiş durumdadır. İhtiyaçları karşılamaya devam ederek, katma değerli ürünleri pazara sunarak bu gelişime her zaman destek veriyor olacağız.

Alüminyum sektörünün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alüminyum, çelikten sonra dünyada en çok üretilen, genç malzemedir. Genç diyoruz çünkü 5 bin yıllık demir, 3 bin yıllık bakır, 2 bin yıllık bronz gibi metallerle karşılaştırıldığında 150 yıllık bir metal olması bu metali kendi ailesinin en genç üyesi saymaktadır. Sektörel olarak, geleceğin malzemesi olan alüminyum, son 2 yılda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, düşük performans sergilese de son 10 yılda ortalama yüzde 8 seviyelerinde kalmış, Türkiye ekonomisinin büyümesi üzerinde bir performans göstermiştir. Alüminyum kullanım alanlarının artmasının yanı sıra, yeni kullanım alanlarının devreye girmesi ile beraber, kişi başı kullanım miktarları son 10 yılda 7 kg seviyelerinden 15 kg seviyelerine kadar yükselmiştir. Ağırlıklı inşaat sektörü ve mimari uygulamalarda kendine yer bulan alüminyum, bu sektörün dışında otomotiv, taşımacılık, makine, savunma sanayi ve yenilenebilir solar enerji panelleri gibi yeni kullanım alanlarına paralel, her geçen gün büyüme göstermektedir.

Yorumlar kapalı.