Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Mehmet Gür: “1 milyar TL’nin üzerinde yeni yatırım hedefliyoruz”

Mehmet Gür: “1 milyar TL’nin üzerinde yeni yatırım hedefliyoruz”

 

Üç dev projesiyle sektörü hareketlendiren, şehrin oksijen oranı yüksek ve huzurlu muhitlerine yoğunlaşmasıyla tanınan Ortadoğu Grup, 2017’de de yatırımlarına devam ediyor. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür ile, mevcut ve gelecekteki projelerine dair konuştuk.

2017 yılı boyunca Ortadoğu Grup’un ses getiren yatırımlarını takip ediyor olacağız. Firma, 7 farklı bölgede, toplamda 3 bin konutluk ve değeri 1 milyar TL’yi aşacak yatırımlara hazırlanıyor.

Ortadoğu Grup olarak projelerinizi geliştirirken özellikle huzurlu bir yaşam sunmaya önem verdiğiniz belli. Buna ek olarak neleri ön plana koyuyorsunuz?

“Ortadoğu Grup olarak inşaat projelerinde seçtiğimiz lokasyonlar ormanın çok olduğu, oksijen oranının yüksek olduğu bölgeler. Projelerimizin tercih edilmesindeki ve bizi diğer projelerden farklı kılan en büyük etken de bu zaten. Şehrin içinde, trafiğin az olduğu ve nefes alınabilecek bölgeleri seçmemizin yanı sıra günümüzde yozlaşmaya başlayan komşuluk ilişkilerini de yeniden canlandırmak için etkinlikler düzenliyoruz.”

Satıştaki üç projeniz Resim İstanbul, Mod İstanbul ve Yeni Nesil Eyüp’ün ortak ve farklı noktalarını anlatır mısınız?

“Bu üç projenin ortak özellikleri İstanbul’un merkezi lokasyonlarında oksijen oranı yüksek bölgelerinde yapılıyor olması. Farklı noktalarına değinecek olursak Resim İstanbul’un Aydos Ormanı’nın yanı başında şehrin içindeki trafik ve gürültüden uzak olması diyebiliriz. Ama aynı zamanda şehrin içine bir o kadar yakın. Mod İstanbul ve Yeni Nesil Eyüp projeleri ise şehrin ve tarihin içinde mahalle kültürünün olduğu bir lokasyonda. O yüzden bu projeler semtin dokusuna uygun, semt sakinlerinin kültürüne ve benimsemiş olduğu yaşantıya göre inşa ediliyor.”

Hükûmetçe yapılan düzenlemeler satışlara yansıdı mı?

“Son 6 aylık periyodda çıkarılan yasa ve yönetmelikler müteahhitleri sektöre daha fazla yatırım yapmaya, tüketicileri ise konut almaya teşvik etti. Tabi yapılan bu düzenlemeler ile sektöre canlılık geldiği kesin ama daha yeni olduğu için tam anlamıyla satışlara yansıdı diyemeyiz. Ancak ilerleyen aylarda satışlara etkisini daha fazla göreceğimizi düşünüyorum.”

Ortadoğu Grup gelecekte hangi yeni yatırımlara imza atıyor olacak?

“Bu yıl içerisinde Sancaktepe, Eyüp, Kağıthane, Talatpaşa, Taşdelen, Fikirtepe ve Çengelköy olmak üzere toplam yedi projede 1 milyar TL’nin üzerinde yeni yatırıma imza atmayı hedefliyoruz. Bu yedi projede toplam yaklaşık 3 bin konut üretmiş olacağız. Sancaktepe’de Resim İstanbul projesinin karşısındaki 32 dönümlük arsaya 372 konuttan oluşan bir proje geliştiriyoruz.”

“Projelerimizin ortak noktası, huzur vadediyor olmaları. Ayrıca hepsi hayata geçirildikleri semtin dokusuna uygun, semt sakinlerinin kültürüne ve benimsemiş olduğu yaşantıya göre inşa ediliyor.”

Sizce 2017’nin sonunda, sektör  olumlu verileri konuşuyor olur mu?

“Türkiye’nin ekonomisi ve yatırımları her geçen büyümeye devam ediyor. Ekonomimiz büyüdükçe standartlarımız, yaşayış tarzlarımız ve taleplerimiz değişiyor. Dolayısıyla bu değişimin inşaat sektörüne olumlu etkisi oluyor. Yani refah seviyesi her yıl arttığını için inşaat sektörünün iyi bir yıl geçireceğini ve ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceğini düşünüyorum. İlk çeyrekte açıklanan konut satış rakamları da geçen yıldan daha iyi bir yıl olacağının göstergesi diyebiliriz.”

 

Ödeme koşullarını anlatır mısınız?

“Şu anda yapımına ve satışına devam ettiğimiz Resim İstanbul, Yeni Nesil Eyüp ve Mod İstanbul olmak üzere 3 projede de farklı kampanya ve ödeme koşullarımız var. İstanbul’un en çok prim yapan bölgelerinden biri olan Sancaktepe’de hayata geçirdiğimiz Resim İstanbul projesinde peşin alımlarda yüzde 20 net indirim veya 60 ay sıfır faiz seçeneği ile hemen teslim daire fırsatı olma imkanı sunuyoruz. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinin yer aldığı Resim İstanbul’da, daire fiyatlarımız 422 bin 250 TL’ den başlıyor. Bir diğer projemiz olan İstanbul’un merkezi Eyüp’te yaptığımız 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin yer aldığı Yeni Nesil Eyüp’te 100 ay sıfır faizle dairelerimizi satıyoruz. Yine İstanbul’un merkezi lokasyonlarından biri olan Kağıthane’de yaptığımız Mod İstanbul projesinde ise 40 bin TL Peşinat ile teslime kadar 2 bin 850 TL’ den başlayan taksitlerle ev sahibi olma imkanı sunuyoruz.”

Mod İstanbul

“İstanbul’un farklı ilçelerinde orta ve üst gelir grubuna yaptığımız projelerle her kesime hitap etmeye çalışıyoruz. Mesela Zekeriyaköy’de hayata geçirdiğimiz Merkez Zekeriyaköy projemizi villa tipi yaparak şehirle iç içe, rahat, konforlu ve yeşil alanı fazla olan bir yaşam tarzı hedefledik. Yine Sancaktepe’de 2. etap teslimlerine başladığımız Resim İstanbul projesinde, gerek mimarisiyle gerek sosyal donatı alanları ve lokasyonuyla farklı bir projeye imza attık. Kağıthane ve Eyüp bölgesinde inşaatına devam ettiğimiz Mod İstanbul ve Yeni Nesil Eyüp projelerinde ise İstanbul’un tarihine ve şehrin dokusuna hitap eden yapılar yapıyoruz.”

Yeni Nesil Eyüp

 

 

 

 

 

Yorumlar kapalı.