Exclusive Homes RÖPORTAJLAR Ali Sünnetçioğlu ve Erdal Tatlıcı: “Miami’de yatırım, zor değil”

Ali Sünnetçioğlu ve Erdal Tatlıcı: “Miami’de yatırım, zor değil”

Türkiye’den Miami’ye akan yoğun yatırımı en ciddi şekilde teşvik eden isimlerden ikisi Ali Sünnetçioğlu ve Erdal Tatlıcı, kurucuları oldukları Haxton International çatısı altında Türkiyeli yatırımcıyı en doğru şekilde nasıl yönlendirdiklerini anlattılar.

Miami şu anda nasıl bir fırsat sunuyor?

Erdal Tatlıcı: Şu anda Miami; Amerika’nın New York’tan sonra 2., dünyanın ise 4. ekonomi merkezi konumuna geldi.  Yükselişini de sürdürüyor zira şehirde yatırıma teşvik edecek çok şey var. Öncelikle Miami’de lokal ve eyalet vergisi alınmıyor. Bu sebeple sadece yurt dışından değil; Amerika’nın farklı eyaletlerinden de pek çok yatırımcı artık Miami’ye taşınıyor. Ayrıca Miami’de müteahhitler net metrekare üzerinden satış yapar ki bu rakama geniş teraslar, balkonlar dahil değildir. Prosedür son derece açık ve net. Evler çok geniş. Yaşam koşulları çok daha rahat.

Yatırım süreci nasıl işliyor?

Ali Sünnetçioğlu: Sistem olarak Mortgage’a baktığımızda Amerika, Türkiye’den çok daha ileri bir konumda. Sistem oturmuş, faiz oranları çok düşük, yabancıya Mortgage imkanları son derece geniş. Bu ortamda müşterilerimiz de finanse ederken çok zorlanmıyor. Konut fiyatının yüzde 30-40’ı gibi bir miktarı karşıladığı ve sürekli gelirini beyan ettiği takdirde, aynı Türkiye’deki gibi, Mortgage’tan yararlanabiliyor. Zaten kira ödemeleriyle Mortgage’ı çok rahat ödeyebiliyorlar. Hatta üstüne, para bile kalıyor. Biz kiracı bulma konusunda onlara yardımcı oluyoruz.

Şu sıralar gündeminizde neler var?

Erdal Tatlıcı: 17-20 Kasım ile başlayan CNR Emlak Fuarı var biliyorsunuz, ona katılacağız. Portföyümüzdeki yeniliklerle orada olacağız. Birinci projemiz, EB-5 vize programı. Diğeri, Aria On the Bay yani zaten bizim en baştan beri Miami’de yatırım danışmanlığına başlamamıza sebep olan proje. Ayrıca Ritz-Carlton ve birkaç sürpriz proje daha fuarda tanıtılacak. Şu sıralar özellikle Ritz-Carlton’a ağırlık veriyoruz, zira ciddi bir talep var.  Hyde Beach diye bir projemiz yine aynı firma tarafından hayata geçiriliyor. Toplamda 5 proje ile fuarda aktif rol üstleneceğiz. Aynı zamanda EB-5 vizesi ile de bilgi vereceğiz.

aria-on-the-bay-miami

ARIA ON THE BAY

EB-5 vizesi sürecini anlatır mısınız?
Ali Sünnetçioğlu:
“EB-5 vizesi, Green Card da almanın bir yoludur diyebiliriz. Amerika’nın şu anda belirlediği TEA (Targeted Employment Areas) yani “Hedeflenmiş İstihdam Alanları” var. Bunlar belli başlı eyaletler içerisinde hükümet tarafından belirlenmiş ve minimum 10 Amerikalıya istihdam sağlayacak projeler bütünüdür. Biz kendi bilgimizin içerisinde kalıp otel ve konut üzerinden ilerliyoruz. Mesela kişi 500 bin dolarlık bir yatırım yapıyor, bunun yanında 50 bin dolar idari ücret ödüyor ve yaklaşık 30 bin dolar da avukatlık ve genel gider vergi masrafları için harcanıyor. Toplamda 580 bin dolar gibi bir ücret ödeniyor. Bu süre proje bazlı değişse de 2-7 yıl içinde bu paranız o projede kalıyor. Bu işlemi gerçekleştirmenizin karşılığında istihdam sağladığınız için size, eşinize ve 21 yaş altında evlenmemiş tüm çocuklarınıza Amerika, Green Card veriyor.”

Başka yeni proje de var mı?

Ali Sünnetçioğlu: Doral Downtown diye bir projenin satışlarına henüz başladık. Doral Downtown ile düşük bütçeli alıcılara da imkan sağlayabilmek adına ilgilendik. Aria on the Bay’de satışlar yüzde 75’in üzerine çıkmış durumda. İster istemez projedeki yatırım alternatifleri azaldı. Böyle olunca o projede satışlar biraz daha yavaşlar pozisyona geldi. Onun için şimdi tekrar makul fiyatlı yatırım olanağı yaratabilmek adına, Doral Downtown’ı sunuyoruz. Hatta bu sefer Aria on the Bay’deki fiyatların biraz daha altına bile iniyoruz. Bu projede fiyatlar 246 bin dolardan başlıyor.

Türkiye’de ortalama bir ev parası yani, değil mi?

Erdal Tatlıcı: Evet aynen öyle. Doral Downtown’da fiyatlar çok uygun. Proje, Amerikan Airlines yönetim kurulunda olan bir kişinin sahibi olduğu güvenilir bir firma tarafından hayata geçiriliyor. Firmanın yaptığı işler bugüne kadar çok beğenildi. Aslında bize bu yolu açan bir müşterimiz  oldu. Proje bizim portföryümüzde olmamasına rağmen müşterimiz projeyi çok beğenmiş, bizimle çalışmak istediği için bizi o yönlendirdi.

Müşteriniz isteyerek sizi dahil mi etti?

Ali Sünnetçioğlu: Evet. Burdaki olay aslında gerçekten de şu, Amerika’da size liste fiyatı neyse bunu dikte ediyorlar. Fiyatta maksimum yüzde bir oynama olabiliyor. Ama biz dahil olarak biraz daha yüksek indirimler alabiliyoruz.

Amerika’da evler ne durumda teslim ediliyor?

Erdal Tatlıcı: Evler, astar boyası atılmış mutfagı ve banyosu yapılmış şekilde teslim ediliyor. Zeminin, boyanın ışıklandırmanın yapımı size ait oluyor. Bu, Amerika’daki genel bir uygulamadır. Ama biz müşterilerimiz için bu işleri halledebiliyoruz. Aslına bakarsanız, müşterimizin evini bizim aracılığımızla almasının böyle bir avantajı da oluyor.

Müstakil evlere ilgi nasıl?

Ali Sünnetçioğlu: Aslında biz müstakil ev satışına odaklanmayı planlamıyorduk.  Ancak ciddi bir bütçe harcayabilecek müşterilerimiz için bunu yapmaya başladık çünkü yoğun bir talep var.  İstek üzerine müstakil ev inşası da yapabiliyoruz, mevcut yapıların renovasyonunu da. İlk başta çekimser kalmamızın sebebi, Türkiye’de yaşayan insanları müstakil evlere ikna etmenin zor olmasıydı. Rezidansta otursanız, yurt dışına çıkarken evinizi kilitleyip gidersiniz ve yaşayan bir bina olduğu için bahçe, bina bakımı gibi işlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Müstakil evde durum farklı. Fakat öyle müşterilerimiz var ki yılın neredeyse yarısını Miami’de yarısını da Türkiye’de geçiriyorlar. O müşterilerimizin yönlendirmesiyle diğer projemiz Mansions’a başladık. Fiyatlar 2 milyon dolar üzerinde.

Satışlar ne durumda?

Erdal Tatlıcı: Aria on the Bay’e benzer fiyat skalasına sahip projelerde satışlar yüzde 80-85’lerin üzerine çıktı. Bazı projelerde ise henüz yüzde 65’lerdeyiz. Satışlar sürerken, yeni proje arayışları da, buradaki talepler de aynı şekilde devam ediyor.

Miami’ye seyahatler konusunda kolaylık sağlıyor musunuz?

Ali Sünnetçoğlu: Biz bunun için Vip Turizm ile çalışıyoruz. Vip Turizm ile iki farklı şekilde çalışıyoruz. Birincisi, Vip Turizm’in Miami’ye giden müşterilerine, Miami’de sunumlar yapıyoruz. İkincisi, kendi müşterilerimizi de yatırım amaçlı seyahatleri için Vip Turizm’e yönlendiriyoruz. İlkini aslında hem yatırım seyahati hem de tatil gibi düşünebilirsiniz. 4 günlük ya da 5 günlük turların içerisinde ekstra 1 gün ekliyoruz.  Bu ekstra günde müşterilerimizin hem tatili uzatma hem de Miami’deki yatırım fırsatlarını görme şansları oluyor.  Bunu ne ilk ne de son gün, tam arada bir gün yapıyoruz. Böylece müşterimiz projeyi görüp eğer ilerlemek isterse en azından oradayken zamanı kalmış oluyor. Ayrıca yatırım yapan müşterilerimize, iki kişi de olsalar kişi başı 1950 dolarlık uçak bileti masraflarını da iade ediyoruz. Neredeyse Miami tatilleri bedavaya geliyor.

Daha önceki tanıtım toplantılarınız çok konuşulmuştu. Yine böyle etkinlikler olacak mı?

Erdal Tatlıcı: Elbette. Biz her zaman kapalı gruplarla toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılar sohbet şeklinde geçiyor. İsteyen müşteriye özel olarak gidebiliyoruz ya da ofisimizde konuk edebiliyoruz. Kapalı gruplar oluyor, çünkü çoğu insan yatırımının bilinmesini istemiyor. Amerika’dan ekiplerimiz geliyor. Biz de 10-15 kişilik yemekler organize ediyoruz. Bu 15 kişilik grup için de, proje yetkilileriyle bire bir tanışma şansı doğuyor.

Yorumlar kapalı.