Exclusive Homes PROJE VİTRİNİ Karma Sunis Residence ile esnek ve sürdürülebilir yaşam alanları

Sunis Residence ile esnek ve sürdürülebilir yaşam alanları

Turaçlar Group tarafından Antalya’nın Konyaaltı bölgesinde hayata geçirilen Sunis Residence kentin tarihsel, doğal ve fiziksel parametrelerini referans alan bir yaklaşımla tasarlanıyor. Mimari dokunuşları Alpugan Mimarlık tarafından gerçekleştirilen Sunis Residence toplam 25 bin 400 metrekarelik bir inşaat alanı üzerinde konumlandırılıyor. Sunis Residence projesinde toplam 152 konut yer alıyor. Konutların büyüklükleri 100 metrekareden başlıyor, 800 metrekareye kadar yükseliyor.

Sunis Residence projesinin ortaya çıkış sürecinde “Dinamik bir coğrafyada mavi ile yeşilin buluştuğu bir odak” yaratma fikri ve kompleksi oluşturan yapıların hem bütüncül olarak, hem de birimler ölçeğinde birbirleriyle, kentle ve denizle kuracağı ilişkiler ağı ve yeşil alan kullanımındaki hassasiyetler tasarımın en önemli çıkış noktaları oldu. Kent merkezine oldukça yakın olan arazinin kuzey-güney yönelimi nedeniyle yerleşim ve manzaraya erişimde sunduğu potansiyellerden ve hemen önünden denize girilebilmesi gibi avantajlardan, konut kompleksinde yaşayacak olanların en iyi şekilde yararlanabileceği bir tasarım kurgulandı.

U formunda yapı tasarımı

Projenin alt katlarında balkonlar ve bahçeler, üst katlarında ise çatı terasları üzerinden komşuluk ve sosyalleşme potansiyellerinin artırılması planlandı. Konutların hem yaz/kış yaşamaya, hem de yazlık olarak kullanıma uygun nitelikte tasarlanması nedeniyle, her bir ünitenin iç mekan yerleşim olasılıkları tasarımda göz önünde bulunduruldu. Tüm birimlerin deniz görmesini sağlamak amacıyla tek parça halinde ve U formunda tasarlanan yapıda kullanılan kat bahçeleri sayesinde, arka tarafta kalan yerleşimlerin farklı bir vistaya sahip olmaları sağlandı. U formlu kütlenin ön cephesinde oluşan iç avluya ise havuz ve yeşil alanlar yerleştirilerek ortak alan olarak yaratıldı. Bu bölümün önünde planlanan alışveriş sokağı ve ticari alanlar ile de yapı kompleksinin kentle bağları güçlendirildi.

Bahçeli evde yaşama hissi

Sunis Residence projesinde yükselen katlar, birbirinin önünü kesmeyecek şekilde, üzerinde yeşil alanlar oluşturulmuş teraslar şeklinde konumlandırıldı. Böylelikle hem havuz alanına güneşin daha verimli bir şekilde alınması sağlandı, hem de bu teraslar üzerinde oluşturulan yeşil alanlar ile kullanıcılara çok katlı bir bina yerine bahçeli bir evde yaşama hissi yaratıldı. Yapının heybetli kütlesini kırmak ve rüzgar geçirgenliğini sağlamak amacıyla orta bölüm aşağı çekilerek, sağ ve sol kanatların arası açıldı. Bu durum aynı zamanda yapının arka cephesinin düzenlenmesini ve teraslı evlerin sayılarının da artırılmasını sağladı.

Yeşil sistem anlayışıyla sarmalandı

Açık yeşil sistem anlayışıyla tasarlanan Sunis Residence projesinde yapıyı çevreleyen, avludaki havuzu ve yapının iç çeperini saran yeşil koridorla bu anlayışın sürekliliği sağlanırken, yine aynı bakış açısıyla deniz tarafındaki yeşil alan tamamen kamuya açık bırakıldı. Rekreasyon alanlarının yanı sıra, ticari alanı da kapsayarak tasarımın içine akan yeşil kuşaklar, tasarım içindeki negatif boşlukların sürekliliği ile yeşil sistem ağını tanımlandı.

Bütününde yaya dostu bir tasarım felsefesini benimseyen projede alandaki araç trafiğini ve sirkülasyonunu, otopark giriş çıkış noktaları ve geçici park alanlarını çepere doğru iterek, alanı dışarıdan besleyen bir taşıt ulaşım şeması oluşturuldu. Yapı aksları özel kabuller üzerinden tasarlanmdı; daire tipleri, ticari birimler, sirkülasyon birimleri ve cephe sistemi de bu aks sistemi üzerinden tanımlandı.

Geniş sosyal donatı alanlarına sahip

2018 yılının Eylül ayında sahiplerine teslim edilmesi planlanan projenin içerisinde kapalı otopark, açık ve kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, fitness center, restoranlar, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, dinlenme alanları ve kent mobilyaları, akıllı ev sistemi, depo ve diğer ticari hizmet alanlarını bir arada barındıran geniş bir sosyal donatı alanı bulunuyor.

Yorumlar kapalı.