Exclusive Homes PROJE VİTRİNİ Business Mersin’e yeni perspektif bakış açısı; Perspective Ofis

Mersin’e yeni perspektif bakış açısı; Perspective Ofis

Mimari dokunuşları Slash Architects tarafından gerçekleştirilen Perspective Ofis’in ultramodern görünümü, Mersin’e dinamizm katıyor. Arıcan İnşaat tarafından Mersin’de hayata geçirilen Perspective Ofis projesinin mimari çözümlerini Slash Architects gerçekleştiriyor. 2013 yılından bu yana farklı ölçeklerde geliştirdiği projelerle ulusal ve uluslararası çapta birçok ödüle layık görülen ve son olarak Türkiye’nin En İyi Genç Mimarları seçilen Slash Architects kurucuları İpek Baycan ve Şule Ertürk Gaucher’nin Mersin’de tasarladığı Perspective Ofis, yatayda baskın bir karakter gösteren formu, ofislere entegre kat bahçeleri ve doğal malzeme kullanımıyla çevresindeki yapısal gelişim için nitelikli bir örnek oluşturuyor.

Yatay forma sahip

Perspective ofis projesi, arsasının getirdiği kot farklılığını ve stratejik lokasyonu kendine kılavuz edinerek, kendi içinde karma kullanıma sahip bir proje olarak tasarlanıyor. 3 bin metrekarelik alan üzerinde konumlandırılan Perspective Ofis, yatay formlu tek blok halinde inşa ediliyor. Zemin + 3 kat olarak tasarlanan projenin alt kısmı 12 adet dükkana ve 10 adet dubleks dükkana ayrılıyor. Üstte bulunan 2 katlı bölümde ise 1+0, 1+1 ve 2+1 seçenekleriyle toplam 30 ofis alanı yer alıyor. Ofislerin boyutları 48 ile 66,5 metrekare arasında değişiyor.

Ters dubleks alanlar

Alt katta yer alan ticari dükkanlar, önlerinde yarattıkları kamusal mekanları ve önündeki meydanı hem kentin hem de üst kattaki ofis çalışanlarının kullanımına açıyor. Ana cadde tarafında ticaret işlevleriyle kurgulanmış bu iki katlı mekanlar, arsanın kot farkından dolayı ters dubleks olarak çalışırken, ana caddeye bakan tarafta yer alan ve tek katlı olan dükkanlar ise gündelik kullanımlara hizmet ederek iki katlı olan dükkanlara daha çok yeme-içme gibi hizmetler sunuyor. Dükkanların alt katına konumlanan bahçeler restoran ve kafeler tarafından değerlendirilirken ana caddenin tersinde yer alan korunaklı dış mekanda ise mahremiyet sağlanıyor.

Doğal malzemelerle tasarlanıyor

Dükkanların arka kısımlarında bulunan bahçeler ofis yapısının giriş kısmının yer aldığı doğu tarafında efektif kullanım sağlıyor. Zemin katlarda yer alan baza cephesinde yerel bir taş kullanmayı tercih eden Slash Architects, bu taş ile entegre çalışan dükkan cephelerinde ise mümkün olduğunca geçirgen bir görünüm sağlıyor. Perspective Office’in üst katları ise organik kat bahçe gridleri ile çeşitlendirilerek, iç mekandan bakıldığında doğal ahşap ve yeşilin birlikteliği ile ofis çalışanlarına konforlu ve ferah bir ortam sunuyor. Güneşin geldiği açılar ve doğrultular gözetilerek yerleştirilen güneş kırıcılar ise cepheyi hareketlendirerek tasarıma dinamizm kazandırırken, Mersin ikliminin zorlu sıcaklık koşulları yaratılmış olan çift cidar ile dengeleniyor

Cephede ve planda silbaştan bir kurgu geliştiren Slash Architects, yapının boşluk-doluluk ilkesini nizama getirerek ofisleri entegre kat bahçeleri ile destekliyor. Kütlede ise balkon ya da cumba olarak çıkıntı yapan döşemeler, birbirlerine yatay güneş kırıcı bantlar ile bağlanarak rijit bir görünüme kavuşturulurken, yapının hem güneş korunumu sağlanmış, hem de bitkiler sayesinde yaşayan bir cephe elde ediliyor.

 Örnek teşkil ediyor

Kentsel bağlamda mekan üretim biçimlerini araştıran, mimarlığı kentsel, işletimsel ve mekansal potansiyelleri ortaya çıkartmak için ara yüz olarak kurgulamayı hedefleyen Slash Architects’in Mersin’de tasarladığı dört katlı Perspective Ofis binası, etrafında fazlaca konutun, hastanenin ve üniversitenin bulunduğu bir aksta yer alıyor. Yapı, dikeyde yükselmektense yatayda baskın bir karakter göstererek, çevresinde yer alacak olan diğer yapıların da benzer yüksekliklerde olması yönünde bir örnek teşkil ediyor.

Yorumlar kapalı.