Exclusive Homes PROJE VİTRİNİ Business Türkiye’nin en yenilikçi ofisi; Yemeksepeti Park

Türkiye’nin en yenilikçi ofisi; Yemeksepeti Park

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ortaklığının altın dokunuşlarıyla hayat bulan Yemeksepeti Park, 10 bin metrekarelik ferah bir alanda keyifle çalışma imkânı sunuyor. Yemeksepeti, son dönemde dünyanın gelişen ofis trendlerine uygun şekilde tasarlanan, İstanbul Levent’teki yenilikçi ve dinamik ofisi Yemeksepeti Park’a 2017’nin son günlerinde taşındı. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ortaklığıyla hayata geçirilen Yemeksepeti Park, uyku odalarından hamaklı kütüphaneye, spor salonundan oyun odalarına, ortak çalışma alanlarından teras bölümüne, tribün alanından, fotoğraf stüdyolarına kadar 5 kattan oluşan binasıyla Türkiye’deki dinamik ofis anlayışına yeni bir boyut getiriyor. Dünyada sayılı örneği bulunan, çalışan odaklı yeni nesil ofislerin Türkiye’deki temsilcilerinden biri olan Yemeksepeti’nin yeni ofisi Yemeksepeti Park, ev ve sosyal yaşam konforunda ofis ortamı konseptine uygun şekilde dizayn edildi.

Şeffaflık ön planda

5 kattan oluşan Yemeksepeti Park’ta tüm mimari detaylar ev konforunda ofis deneyimi yaratmak amacıyla incelikle kurgulandı. Yemeksepeti Park tasarlanırken, kurum kültürünün en önemli parçası olan iletişimin, şeffaflığın ve takım çalışmasının ofis ortamında hissedilmesini sağlamaya oldukça önem verildi. Bu yüzden Yemeksepeti Park’ın içinde dört duvarla çevrili odalar bulunmuyor. Yönetici odalarından toplantı odalarına kadar ayrı bir bölüm olması gereken her yer sadece şeffaf camla ayrıldı.

Sosyal alanlarla çevrili

Yemeksepeti Park projelendirilirken 7/24 yaşayan, enerji dolu bir ofis ortamının yansıtılmasına önem verildi. Bu sayede, Yemeksepeti Park hem çalışma hem de sosyal alanlarıyla geleneksel ofis ortamlarından ayrışıyor. Yemeksepeti Park’ta çalışanların mesai boyunca keyifli zaman geçirmeleri ve mesai dışında da diledikleri gibi birlikte hoş vakit geçirmeleri için eğlenceli sosyal alanlar yaratıldı. Bu amaçla 10 bin metrekarelik alan üzerinde uyku odaları, kafe, oyun odaları, kütüphane, fotoğraf stüdyosu, salıncaklar, bilardo masası, masa tenisi, spor odası, satranç, Playstation odası gibi alanlara yer verildi.

Çalışanlara uyku odaları

Her katta yer alan toplam 8 adet ‘uyku odası tasarlanırken konfora ve ses yalıtımına oldukça dikkat edildi. Uyku odaları, günün her saatinde çalışanlar tarafından kısa bir uyku molası için kullanılabildiği gibi aynı zamanda içlerindeki çalışma masaları ve başarılı ses izolasyonu sayesinde, çalışanların masa başında odaklanamadıkları konulara burada çalışabilmelerine de olanak tanıyor. Yemeksepeti Park’ın içinde 5 kat boyunca devam eden bir giriş holü ve bu holü üst katlarda birbirine bağlayan köprüler bulunuyor. Her köprü kendi bulunduğu katın uyku odasına bağlanıyor. Kendi bulunduğu katın renginde tasarlanan köprüler, dünyanın en ünlü filmlerinde yer alan Khazad-Dum, Cassandra, Kwai gibi isimlere sahip. Yemeksepeti Park’ın en üst katında yer alan ilk köprüye ‘Atatürk’ ismi verilmiş.

15 bin restoranı aylık ortalama 8 milyon kullanıcı ile buluşturan Yemeksepeti, yeni ofisi Yemeksepeti Park’ta kullanıcılarına özel bir bölüm de ayırdı. Adını Holywood’un en ünlü isimlerinin bulunduğu cadde üzerindeki yıldızlardan alan Walk of Fame, ana giriş kapısının zemininden başlayıp danışma alanı zemini boyunca devam ediyor. Zemindeki yıldızlar içerisinde Yemeksepeti’ne yıllar bazında en çok sipariş veren kişilerin isimleri bulunuyor. Yemeksepeti’nde hiyerarşik bir yapıdan ziyade yatay bir organizasyon sisteminde çalışılıyor. Çalışanlar her kademeden yöneticiyle iletişim kurabiliyor, farklı ekiplerle rahatça işbirliği yapabiliyor.

Nostaljik detaylara sahip

Yemeksepeti Park’ın girişindeki diğer bir detay olan split flap ise, hızla değişen sesi ve görselliğiyle uzun yıllar dijital dünyanın içinde saniyelerle işleyen bir sistemle hizmet veren Yemeksepeti’nin dakikliğini ifade ediyor. Yemeksepeti, havalimanlarında uçakların kalkış, iniş ve peron bilgisinin belirtildiği split flap’i farklı bir amaç için kullanıyor. Burada gün boyunca şirketin gurur tablosunu yansıtan sipariş rekorlarının yanı sıra çalışanların doğum günleri gibi ilginç bilgiler de paylaşılıyor. Yüksek teknolojiye sahip bir şirket olarak Yemeksepeti, dijital bir ekran yerine analog ve biraz da nostaljik olan split flap’i tercih ederek gelişen teknolojiye küçük bir mizah katmayı amaçlıyor.

Ev konforunda ofis deneyimi

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, çalışanların mutluluğuna ve konforuna her zaman öncelik verdiklerini ve çalışırken mutlu olan kişilerin daha verimli çalıştıklarına inandıklarını şu sözlerle belirtti: “Yemeksepeti Park ile home office yerine ev konforunda ofis deneyimi yarattık. Yalnızca mesai tamamlamayı bekleyen değil, ofiste kalındığı süre boyunca orada olmaktan mutluluk duyan bir çalışan profilini görmeyi hedefliyoruz. Yemeksepeti Park içinde konumlandırılan sosyal alanların bazılarına başka ofislerde ayrı ayrı rastlayabilirsiniz. Fakat hepsini bir arada, bütünsellikle planlanmış bir biçimde ve tek bir ofis içerisinde görmeniz mümkün değil. Yemeksepeti Park’ta yer alan bu sosyal alanlar incelikle belirlendi ve uygulandı. Farklı zevklere ve tarzlara aynı anda hitap edebilecek bir ortak değer olarak tasarlandı.”

Müşteri memnuniyeti ilk sırada

Her katın o departmanın ruhunu yansıtacak şekilde dizayn edildiğini vurgulayan Mimar Kerem Erginoğlu, “Örneğin operasyon katını dizayn ederken tamamen müşteri odaklı çalışmayı vurgulamayı hedefledik. Bu alana katılan en değerli detay ise günün her saati çalışanların canlılığını arttıran sonsuz masa oldu. Operasyon katında iki boyutta ve üç boyutta süreklilik gösteren bu sonsuz masa çalışma esnekliğini sağlıyor ve yayılım boyunca üç noktada köprü oluşturarak ofis içindeki geçişe imkan tanıyor” dedi.

Sıradanlığı kıran renkler

Mimar Kerem Erginoğlu, dinamik bir ofis ortamı yaratmak için renklerin enerjisinden de yararlandıklarını şu sözlerle vurguladı: “zeminden yukarı katlara doğru, koyu kırmızıdan sarıya açılan tonlar, Yemeksepeti’nin kurumsal kimliğini ön plana çıkartılması için kullanıldı ve bu canlı renklerle dinamizm yaratıldı. Yemeksepeti Park’ta kullanılan kırmızı, turuncu ve sarı gibi güçlü, kendine güvenen, mekânlara canlılık veren renkler olmasından dolayı Yemeksepeti Park içinde kullanılarak ofis içine de bu enerji yansıtılıyor.”

Yorumlar kapalı.