Exclusive Homes PROJE VİTRİNİ Karma Kıyı İstanbul Büyükçekmece’nin parlayan yıldızı olacak

Kıyı İstanbul Büyükçekmece’nin parlayan yıldızı olacak

Alman ve İsviçreli yatırımcıların iş birliğiyle kurulan Yeditepe Marina’nın, Büyükçekmece sahilinde hayata geçirdiği Kıyı İstanbul Projesi içerisinde barındırdığı marina, otel ve Avrupa’nın en popüler 7 şehrinden esinlenerek tasarlanan özel çarşısıyla bölgede adeta yeni bir şehir inşa edecek. 500 milyon yatırım değerine sahip olan ve içerisinde kurulacak marina, çarşı, otel birimleriyle 4 bini aşkın kişiye istihdam sağlayacak olan Kıyı İstanbul Projesi toplam 146 dönüm arazi üzerinde yükseliyor. Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün bulunduğu Büyükçekmece’de göl ile denizin birleştiği noktadan başlayarak E5 karayolu paralelinde toplamda 1.200 metrelik sahil şeridi boyunca konumlanan dev projede 152 odalı otel, 1000 yat kapasiteli marina ve açık hava müzesi niteliğinde iki katlı çarşı bulunuyor. BRN Mimarlık’tan Yüksek Mimar Baran Uyan tarafından tasarlanan projenin Çarşı bölümü 7 ünlü Avrupa şehrinin sembolü olan 32 ayrı binadan oluşuyor. Türk kültürünün Avrupa’daki en güzel örneklerinden biri olan Saraybosna Caddesi de açık hava müzesi niteliğindeki Çarşı’yı süsleyen özel bir bölüm olarak öne çıkıyor.

Kıyı İstanbul’da Avrupa esintileri

Avrupa’nın mimari ve kültürel mirasını yansıtan ve Türk-Avrupa ortak fikirlerine köprü oluşturan projenin açık hava müzesini andıran Çarşı bölümü Avrupa’nın önde gelen kültür ve sanat şehirleri Budapeşte, Milano, Berlin, Amsterdam, Paris, Londra ve Viyana şehirlerinden ilham alınarak dizayn ediliyor. Saraybosna ise bu şehirlerle İstanbul arasında bir kültür köprüsü olarak projeye dahil ediliyor.

2018 yılının 3. çeyreğinde hizmete girmesi planlanan Çarşı’nın en önemli özelliği ise eşsiz mimarisi. 81 bini kapalı 7 bini açık olmak üzere toplamda 88 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan Çarşı bölümünde 200’ün üzerinde mağaza yer alması hedefleniyor. İki katlı binaların bulunduğu Çarşıda; süs havuzlarından kent mobilyalarına açık alan kaplama malzemelerinden aydınlatmalara kadar tüm detaylar ön plana çıkarılıyor. Kesintisiz Marmara denizi manzarası sunan teraslı premium restoranları ile dünya mutfağından seçkin örnekler sunacak olan projenin içinde 20 bin metrekarelik eğlence alanı, kongre merkezleri, özel gün kutlamaları için de 1000 kişi kapasiteli bir organizasyon alanı olacak.

Tüm su sporları bir arada buluşacak

İstanbul kıyılarının en korunaklı bölgesinde hayat bulan marina ziyaretçilerine iki yarı olimpik yüzme havuzu, Denizcilik Müzesi ve Yatçılar Kitaplığı’nın yanı sıra su sporları ve rüzgar sörfü yapma imkanı da sunacak. 3 bin metrekaresi açık 1.750 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 4 bin 750 metrekare alan üzerine konumlanacak yat kulübü ve 1000 yat kapasitesine sahip marinada günde 10 bin yolcu hedefi olan İDO iskelesi de bulunacak. Ücretsiz otopark imkanının sunulduğu marina bölümünde 750 metrekarelik mağaza bölümünün hizmetlerinden yat sahiplerinin yanı sıra ziyaretçilerde yararlanabilecek. Tüm bu fonksiyonları ve hizmetleri içeren dünyanın sayılı kulüpleri arasında yer alacak olan marinanın 2017 yılının 3. çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

Türkiye’nin deniz üstündeki ilk oteli
Kıyı İstanbul Projesi içerisinde Türkiye’nin deniz üzerinde yapılan ilk 5 yıldızlı otelini de barındıracak. Denizin hemen üzerinde yükselecek olan otel, yatay mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak göz dolduracak. İki kat üzerine 55 adet 43 metrekarelik, 55 adet 80 metrekarelik ve 42 adet 130 metrekarelik olmak üzere toplamda 152 odaya sahip olan otel misafirlerine 150 kişilik güneşlenme terası, 400 kişi kapasiteli plajı ve restoranları ile hizmet verecek.

Yorumlar kapalı.