Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Prestijli bir proje: Mina Towers

Prestijli bir proje: Mina Towers

 

Başaran Holding imzalı Mina Towers projesinin iç mekan tasarımına imza atan, Artebel’in Kurucusu Tasarımcı Beril Başaran ile tailor-made tasarımları ve projeye özel olarak yaptığı çalışmalar üzerine konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz ?

“Artebel Design olarak Bebek’te 15 yıldır aynı adreste iç mekan projeleri tasarlıyoruz. Genellikle villa projeleri yapıyoruz. Bunun yanı sıra farklı ölçeklerde projeler de üretiyoruz. 5 yıldızlı otel projeleri, mega yachts, özel jet ve şimdi de büyük bir kentsel dönüşüm projesi olan Mina Towers iç mekan projelerini gerçekleştiriyoruz.”

Sanatçı ruhlu olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

“Ben üretmeyi seviyorum. Aynı süre boyunca eşimle Antalya Serbest Bölgesi’nde bir tershane kurduk. İşe önce kendi teknemizi yaparak başladık. O iş de bir üretim olduğu için bir hayli ilgimi çektiğini söyleyebilirim. Bugün hâlâ özel tekne ve jetlerin iç mekan üretiminde süpervizörlük yapıyorum. Ayrıca Trabzon ve Bodrum’da Ramada Otelleri’ni kurduk. Ben o sürece de dahil oldum.”

Genellikle, mimar ve mühendisler estetik ve işlevsellik konularında çatışır. Siz iki tarafa da yatkınsınız diyebilir miyiz?

“Tabii ki… Ürettiğim şeylerin fonksiyonel olmalarına özellikle önem veriyorum. Estetik ve işlevselliğin bir arada olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela Mina Towers projesinin satış ofisi ve inşaatında bizzat kendim bulundum. Mimarımız Eren Talu projeyi çizdi. Ama geri kalan her konuda elimden geldiğince katkıda bulundum.”

Peki bize biraz Mina Towers’tan bahseder misiniz?

“Mina Towers projesinin lansmanını Eylül ayında yaptık. Geçtiğimiz ay ise temel atma töreni yapıldı. Başaran Holding olarak pek çok sektörde aktif faaliyet göstersek de aslında inşaat sektöründe çok yeniyiz. Bu proje için aslında inşaat sektöründeki ilk projemiz diyebiliriz. Daha önce hayata geçirdiğimiz projeler hep otel projeleriydi.”

“Bölgedeki projelerle kıyaslandığında bizim projemiz avantajlarıyla ön plana çıkıyor. Her şeyden önce, iç mimari ile ilgili seçimler titizlikle yapıldı. Kullandığımız ürünler çok kaliteli. İlk projemiz olması sebebiyle Mina Towers, bizim prestij projemizdir.”

Projenin bölgeye değer kattığını düşünüyor musunuz ?

“Kesinlikle öyle, hatta çevre projelere ilham ve örnek teşkil ettiğimizi düşünüyorum. Biz kalitemizden eminiz. Buraya gelirken geçtiğim yol üzerinde karşılaştığım mimari projelerin satış ofisleri artık hazır. Ofislerinin arkalarında ise binalar yükseliyor. Ancak dikkatimi şu çekti, Mina Towers bölgede hayata geçirilmeye başlanmadan önce bu bölgede kimsenin satış ofisi yoktu. Mina Towers ile birlikte onlar da kendilerine şimdiden satış ofisi kurmaya mecbur hissettiler. Müşteriye kendi projelerini en iyi şekilde anlatabilmenin önemini kavramalarıyla beraber, epey yol aldılar.”

Projenin iç mimarisi, dış cephe mimarisiyle uyum içinde. Bunda Eren Talu ile çalışmanızın etkisi var mı?

“Elbette var. Elbette var. Mina Towers projesinde mimarımız Eren Talu ile birlikte çok keyif alarak çalıştık. Tarzını beğendiğim ve kültürümüzün uyuştuğu bir mimar. Artebel Design olarak, tasarladığım satış ofisinde ve örnek dairelerde hem çalışan hem de bu projeden ev almak isteyen insanlar için sıcak mekanlar yaratmayı tercih ettik. Nitekim öyle de oldu. Satış ofisimizin süreç sonunda tamamlanacak yapının gerçek bir yansıması olmasını istedik. Mesela satış ofisinin girişi, Mina Towers Kulelerinin giriş kısmı ile aynı olacak. Bu yüzden girişi ihtiyaçlara göre dizayn ettik. Burada kullandığımız detaylar malzemeler ve mekanlar projenin aslını yansıtıyor. Mina Towers satış ofisi 2 katlı ve toplam 2 bin metrekarelik bir kapalı alandan oluşuyor. Giriş katında projenin detaylarını inceleyebileceğiniz büyük bir maketimiz var. Satış ekibi için açık ofisler ve toplantı odaları oluşturduk. Ayrıca, ziyaretçiler için playstation odası, küçük çocuklar için ise oyun odası tasarladık. 1. katta ise farklı etkinlikler için kullandığımız sosyal donatı alanı, yönetim ofisleri ve Mina Towers proje genelinden seçtiğimiz 4 farklı tipte örnek daire bulunuyor. Açık-kapalı mutfaklı, balkonlu ya da balkonsuz pek çok tipte konut seçeneklerimiz mevcut.”

“Mina Towers’ın sosyal donatı alanları, alışveriş merkezi ve diğer iç mekanları için daha yapmamız gereken çok şey var. Tasarımlar tamamlandı, sıra detay çizimler ve atölyemizde gerçekleştirilecek üretimde.”

Peki malzeme seçiminizi neye göre yaptınız ?

“Mina Towers projesi, mimarisinde doğal malzemelerin ve dokuların kullanıldığı farklı bir proje. Burada biz de iç mekanları tasarlarken mimari ile bir uyum içerisinde olmasına dikkat ettik. Tabii ki Artebel olarak kendi tarzımızı da yansıttık. Örnek dairelerde insanların evlerinde kendilerini rahat hissedebilecekleri renkleri kullandık. Artebel olarak yenilikçi bir yapıya sahibiz ve bunu da projelerimizde yansıtıyoruz. Güncel ürünleri ve trendleri takip etmeyi seviyoruz. Malzeme seçimlerinde yerli markalar ile çalıştık.

Zemin kaplamalarında laminat parkeler ve yeni nesil büyük ebatlı seramik ürünler kullandık. Duvarlarda kullandığımız boyalar nanoteknolojiktir.  Tüm ankastre beyaz eşyalar özenle seçildi. Giyinme odası, banyo dolapları gibi sabit mobilyalar yine proje bütünüyle uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Ortaya çok konforlu mekanlar çıktı. Örnek daireleri ziyaret edenlerden bu konuda iyi yorumlar alıyoruz.”

Tasarımda ayrıca bir talebi olanlar size danışabiliyorlar mı?

“Evet. Artebel Design olarak bütün müşterilerimize hizmet veriyoruz. Projenin tüm süreçlerinde burada olmaya devam edeceğiz. Herkes kendi evini döşeyebilir. Artık mobilyacılık sektörü çok gelişti. Biz sadece tüm odalara özel mobilyalar tasarlayarak güzel bir çizgi yakaladık. Tüm mobilyaları ofisimizde kendimiz çizip, atölyelerimizde ürettik. Gerek örnek dairelerdeki tasarımlar için gerekse farklı iç mimari çözümler için müşterilerimize elimizden geldiğince yardım ederiz.”

Mina Towers projesi için başka neler yapacaksınız?

“Burada daha yapacağımız çok şey var. Şu anda sosyal alanların tasarımlarını bitirmiş durumdayız.Çatı katlarında açık havuzların bulunduğu alanlar başta olmak üzere kulelerde bulunan bütün mekanların tasarımlarını da Artebel Design olarak biz yaptık. Kulelerin altında tüm cadde boyunca açık bir alışveriş merkezi yer alıyor. Şimdiyse burada bulunan mağazaların ve restoranların genel tasarımlarını gerçekleştiriyoruz. Bir alışveriş merkezi olacağı düşünülünce yapılacak işleri tahmin edersiniz. Proje genelinde kulelerin açık birçok alanı var. Peyzaj konusunda detaylı düzenlemelerimiz olacak.”

“Projemizin çevre projelere ilham ve örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. Biz kalitemizden eminiz.”

 

“Biz satış ofislerine çok önem veriyoruz çünkü onların kalitesiyle birlikte insanların tüm bu süreç sonunda taşınacakları projenin kalitesini anlamaları mümkün oluyor. Satış ofisine dışarıdan bakmak dahi bazen yeterli olabiliyor. Yapının cam detayları, işçiliği projeye gösterilen hassasiyeti ele veriyor. İnsanlar da bunun farkında. Çoğu kişi yatırım yapmadan önce bunları araştırıyor. Bizim insanımızın bu gibi konularda bilgili olduğunu düşünüyorum. Bize gelen müşterilerin önceden birçok yeri gezerek gerekli araştırmayı yaptıklarını ve konuya hakim olduklarını anlıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Yorumlar kapalı.