Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Sönmez Aydın: “Yatırımcımızın mutluluğu bizim için gurur kaynağı”

Sönmez Aydın: “Yatırımcımızın mutluluğu bizim için gurur kaynağı”

Kazandıran yatırım fırsatları sunan, idealist inşaat şirketlerinden Liv Yapı, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın ile firmanın geçmişten bugüne gelişim sürecini ve gelecek planlarını konuştuk.

Liv Yapı, uzun yıllardır inşaat sektöründe aktif rol üstlenen firmalar arasında. Geçmişten bugüne kurumsallaşma sürecinizden bahseder misiniz?

Liv Yapı’nın temelleri 1983 yılında atıldı. O dönem ağırlıklı olarak Florya ve Şenlikköy bölgesinde bugüne göre daha butik sayılabilecek birçok konut inşa ettik. 2005 yılında başlayan maketten satış ve uzun vadeli kredi olanaklarıyla daha büyük projeler yapmaya yöneldik. Yıllar içerisinde gelişen teknoloji, yaşam biçimleri ve konuttan beklentiler değişirken biz de bu trendleri en önde takip eden firmalar arasında yer almaya gayret gösterdik.

“Liv Yapı genç ve dinamik bir ekipten ve konusunda uzman profesyonellerden oluşuyor. Bu da değişimlere hızlı uyum sağlamamızı, doğru hamleleri zamanında yapmamızı sağlıyor.”

Son yıllarda özellikle Beylikdüzü bölgesinde projeler hayata geçirmişsiniz. Neden bu bölgeyi seçtiniz?

Bölgedeki ilk projemiz 2007 yılında E-5 üzerinde hayata geçirdiğimiz Skyport oldu. Skyport mağazalar, ofisler ve rezidanstan oluşan karma bir projeydi ve kendi tarzında Beylikdüzü’nde bir ilkti. Daha sonra 2008 yılında Beykent’te bölgenin en büyük alışveriş merkezi olan Perla Vista’yı yaptık. Ama bölgedeki asıl büyük projemiz 2009 yılında hayata geçirdiğimiz Kale Kent oldu. 100 bin metrekarelik arazi üzerinde 1.500 konut, 30 mağaza, 2 market alanı ile bölgede yapılmış en büyük projeye imza attık. Beylikdüzü şehircilik olarak İstanbul’un en kontrollü gelişen ilçelerinin başında geliyor. Gerek altyapısı gerek şehircilik anlayışı ile ilçe, modern bir kentten beklentileri karşılayacak nitelikte. Ayrıca Beylikdüzü halkının eğitim seviyesi, kültürel alışkanlıkları ve sosyal duyarlılıkları oldukça yüksek. Beylikdüzü’nde olmak ve buranın gelişiminde pay sahibi olmak bizi gerçekten gururlandırıyor.

Liv Marmara projesini anlatır mısınız?

Liv Yapı olarak farklı ihtiyaçlara cevap verecek projelerde yer almayı seviyoruz. Liv Marmara tamamı 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan bir rezidans projesi. Liv Marmara, Türkiye’nin en büyük limanlarından Ambarlı Limanı yolu üzerinde, limandan önce inşa edilen tek proje olarak öne çıkıyor. Biz bu projede mağazaların, ofis katlarının ve residence’ların olduğu karma bir konsept hayata geçiriyoruz. Burada yaşayan veya çalışan herkes birçok ihtiyacını başka bir yere gitmeden karşılayabilecek. Mesela sakinler sinema odasında film izleyip, oyun odasında en sevdiği oyunları oynayabilecek, mini basketbol ve çatıdaki mini futbol sahalarında arkadaşlarıyla ter atabilecek, mağazalardan ve restoranlardan da faydalanabilecek. Ofisi olanlar ise toplantı odalarında müşterilerini ağırlayabilecek. Liv Marmara Metrobüs’e 5, planlanan metro hattına 2 dakika mesafede yükseliyor. Bulunduğu konum itibariyle de bölgenin rezidans konseptli tek projesi.

Liv Marmara

Liv Marmara’yı diğer projelerden ayıran nedir?

Öncelikle, bizim projemizde zemin kattan itibaren deniz manzarası bulunuyor. Bu fiyatlarla İstanbul’un hiçbir noktasında böyle bir proje bulmak mümkün değil. Türkiye’nin en büyük ticaret hacmine sahip olan Ambarlı Limanı hemen yanı başımızda, ki günde binlerce insan geliyor bu limana. Nakliyeci, gümrükçü, ithalat-ihracat yapan firmaların temsilcileri her gün İstanbul’un, hatta Marmara Bölgesi’nin birçok yerinden buraya iş yapmak için akın ediyor. Bence West İstanbul Marina, İstanbul’un en güzel marinalarından birisi ve biz de ona birkaç dakika mesafedeyiz.

Liv Büyükçekmece’de ise aile konsepti öne çıkıyor, değil mi?

Liv Büyükçekmece bizim çok keyif aldığımız bir proje. Bildiğiniz gibi Büyükçekmece İstanbul’un en eski sayfiye yerlerinden birisi. Projede yatırımcılara 2+1’den 5+2’ye kadar farklı daire seçenekleri sunuluyor. Büyükçekmece Sahili’ne 800 metrekare mesafede olan Liv Büyükçekmece; sosyal tesisleri, havuz, fitness salonu, sinema odası ve sosyal tesisleriyle aile konseptiyle tasarlanan bir proje olarak yükseliyor.

Liv Büyükçekmece

Beylikdüzü’nün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Beylikdüzü’nün geleceğini parlak gördüğümüz için buradayız. Özellikle Metrobüs’ün Beylikdüzü’ne ulaşması Beylikdüzü’ne dair uzaklık algısını ortadan kaldırdı. Ayrıca İncirli-Beylikdüzü Metro hattı bittiğinde ulaşım sorunu kalmayacak. Beylikdüzü’nde kişi başına 8-9 metrekare yeşil alan düşüyor ve şimdi de ilk etabı 163 bin metrekare olarak planlanan; içinde gölet, şelaleler tematik parklar olan Yaşam Vadisi projesiyle daha yeşil, daha yaşanabilir bir ilçe olacak. İstanbul’un başka ilçelerinden buraya doğru da bir iş trafiği oluştu. Organize sanayi bölgeleri, yeni alışveriş merkezleri, yeni ofis ve iş merkezleri sayesinde Beylikdüzü artık üreten bir ilçe. Değer üretilen bir bölge dünyanın her yerinde değer kazanır. Fiyatlarda artış da olacaktır zira gelişmenin olduğu yerde talep de artış gösterir.

“Projelerimizi geliştirirken müşterilerimize iyi bir yatırım imkânı sunmak da bizim öncelikli hedeflerimizden birisi.”

240 ay vadeli konut satışı için düzenlemeleri nasıl karşıladınız?

Bu adımları biraz geç kalınmış olsa da çok yerinde ve olumlu buluyorum. Ekonominin lokomotifi konumundaki gayrimenkul sektöründe daha almamız gereken çok yol, yapmamız gereken çok iş var. Hükümetimizin bize olan desteğini hep takdirle karşılıyoruz; her zaman bize destek olmak amacıyla yanımızda olmaları sayesinde sektörümüz bu günlere geldi. 240 ay vade, gelişmiş ülkelerde olan ve insanların kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayan bir sistem. Şimdi aynı imkanları biz de kendi halkımıza sunabiliyoruz. Elbette faiz indirimi sayesinde bu vadelere ulaşabiliyoruz. Diğer türlü bizim kendi bünyemizde böyle uygun taksitlerle ev sunma ihtimalimiz yoktu.

Yeni projenizden bahseder misiniz?

En yeni projemiz Liv Marine; West İstanbul Marina’nın hemen yanı başında denize nazır, birçok bahçe dubleksi ve çatı dubleksi olan ve bunun yanı sıra 3+1 dairelerin de olduğu “yaşayan” bir proje. Yaşayan dememin sebebi Liv Marine’de, Ege ve Akdeniz’de ancak bulabileceğiniz bir hayatı İstanbul’da sunuyor olmamız. Manzarası, havası, renkleri ile butik bir sahil kasabasını andıran büyüleyici bir proje Liv Marine. Tabii yine diğer projelerimizde olduğu gibi fitness, sinema ve oyun odası, havuzu, çocuk parkı gibi birçok tesise de sahip.

Yabancıya vatandaşlık fırsatı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yabancılara vatandaşlık verme konusunda geç kaldığımızı düşünüyorum. Dünyanın birçok ülkesi yatırım çekebilmek için bu yöntemi kullanıyor. Birçok yatırımcı yabancı müşteri bunu yıllardır talep ediyordu. Bunun yanı sıra yurt dışında yaşayan Türklere 0 KDV’li satış imkânı sunan yeni düzenleme de sektöre hareket getirecektir. Sektör olarak alım satım harçlarının da en azından eski seviyesi olan yüzde 3 seviyesine gelmesini beklemekteyiz. Biz bu gelişmelerin ve teşviklerin sektörümüzü hareketlendirdiğini görüyoruz ve rekorla kapatmak için bu yılı üzerimize düşeni yapıyoruz

Geleceğe dair planlarınız neler?

Bizim bütün planlarımız yeni projelerle milletimize daha güzel evlerde daha mutlu bir hayat sunmak üzerine kurulu. Emlak, dünyanın her yerinde iyi bir yatırım aracıdır. Projelerimizi geliştirirken müşterilerimize iyi bir yatırım imkânı sunmak bizim öncelikli hedeflerimizden birisi. Bizden ev, iş yeri veya mağaza alan müşterimizin gayrimenkulünün yıllar içerisinde değer kazanması bizleri mutlu eden şeylerden biridir. Müşterimiz aldığı daireyi birkaç yıl sonra çok daha iyi fiyatlara satabiliyorsa, bu bizim için büyük bir başarı ve gurur kaynağıdır. Şimdiye kadar da bunu başardık. Beylikdüzü’nde olmaya devam edeceğiz. Proje geliştirme ekibimiz, İstanbul’un farklı bölgelerinde konut yaparak bölge çeşitliliğimizi artırmak için öncelikle İstanbul Avrupa Yakası üzerine çalışıyor. Hedeflerimiz doğrultusunda İstanbul’un her yerinde olmak hatta bir adım sonrası Türkiye’nin de her yerinde olmak istiyoruz. Biz bu ülkeyi, insanlarını, tarihini, doğasını, buradan dünyaya örnek olan medeniyetlerimizi seviyoruz. Onlar için çalışıyoruz.

Yorumlar kapalı.