Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Çölün ortasında cüretkar yaşam; La Casa Del Desierto

Çölün ortasında cüretkar yaşam; La Casa Del Desierto

İspanya’nın Gorafe Çölü’nde inşa edilen La Casa del Desierto, camın günlük yaşantıdaki önemini dört mevsim boyunca birinci elden ve yerinde göstermek için en cüretkar haliyle kendini gösteriyor. Düz cam, kaplamalı ve işlenmiş cam ürünleri alanında dünyanın en büyük cam üreticilerinden biri olan Guardian Glass tarafından hayata geçirilen en özel, en cüretkar, en riskli, en yaratıcı ve en verimli projelerinden biri olan La Casa del Desierto (Çöl Evi)’nin yapımı yakın zamanda tamamlandı. Çölün ortasında, zorlu hava koşullarına baş kaldırırcasına hayat bulan La Casa del Desierto doğaya meydan okuyan ve Avrupa’daki en olumsuz ve zorlu çevre koşullarından birine sahip olduğu varsayılan İspanya’nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü’nde yer alıyor.

En olumsuz çevre koşullarına sahip bölgede

Çöl Evi’nin konumlandığı Gorafe Çölü (Coloraos de Gorafe) Endülüs’teki Granada şehrinde yer alan Guadix bölgesinin kuzeyinde bulunuyor ve ismini kızıl renkli kumlarından ve bitki örtüsünden yoksun olan bu bölgedeki erozyon sisteminin alışılmadık biçimde şekillendirdiği kaya formlarının çeşitliliğinden alıyor. Binlerce yıl süren erozyon faaliyetleri sonucunda oluşan “Kırgıbayır” yeryüzü şekli, son derece çorak ve girintili çıkıntılı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Kanyonlar, küçük vadiler, girintili çıkıntılı tepeler, kanallar ve başka benzer coğrafi şekilleri bünyesinde barındıran Gorafe Çölü, Avrupa’nın en olumsuz çevre koşullarına sahip bölgesi olarak tanınıyor.

Camın ardındaki dünya

La Casa del Desierto’nun tasarımı, OFIS Architects mimarlık şirketinden Spela Videcnik liderliğindeki büyük ve tecrübeli mimar grubunun, AKT II ve Transsolar firmalarından mühendislerin ve enerji danışmanlarının ve Guardian Glass uzmanlarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirildi. Ekibin vizyonu, mimarlık ve inşaat sektörlerinin bugün ve gelecekte karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelebilmenin yanı sıra çevre dostu olan ve enerji tasarrufu sağlayan yapıları destekliyor. Kapladığı her mekânda doğrudan bir etki bırakan ve projede de kullanılan cam türü, her mekâna en uygun olan cam seçildiğinde bir evin iç ortamının nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.

Gorafe Belediye Başkanı Miguel Pérez Navarro, projeyle ilgili hislerini şu ifadelerle dile getiriyor: “Projeyi ilk duyduğumda şaşkına dönmüştüm. Başlangıçta çılgınlık gibi görünebiliyor. Çünkü bu, çölde bir sera inşa etmek gibi bir şey; üstelik bu çöldeki geleneksel evler sert iklim koşullarına uyum sağlamak için yerliler tarafından kazı yapılarak inşa edilen mağara evleridir.”

Kullanışlı ve rahat

La Casa del Desierto, ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan Guardian Glass’tan meydana geliyor. Yalnızca 20 metrekare alana sahip olan çöl evi üç bölgeden oluşuyor; Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa’da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Bir evin camla kaplanması enerji tasarrufu sağlar, iç mekânların ısı ve ses yalıtımını destekler ve hatta darbeye veya hırsızlık girişimine karşı güvenlik düzeyini artırır.

Her duruma özgü ihtiyacı karşılayan cam ürünleri seçildiğinde, cam kaplama, bir binanın, nerede olduğu fark etmeksizin, kullanışlı ve rahat bir eve dönüşmesini sağlar. Guardian Glass doğru ürün portföyüne sahip olmasının yanı sıra proje süresince tavsiyelerde bulunup rehberlik ederek doğru ürünün kolayca belirlenmesini sağlayan araçlara da sahip oluşuyla farkını ortaya koyuyor. Yüksek performanslı Guardian Glass cam kaplama sayesinde, dünyanın her yerinden mimarlar ve iç mimarlar mükemmel mekânlar tasarlayıp geliştirebilir.

 

 

Yorumlar kapalı.