Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Kentplus Yalova ile yeni evinizi alması kolay, kazancı olay

Kentplus Yalova ile yeni evinizi alması kolay, kazancı olay

Emay İnşaat, TOKİ iştiraki olan EPP güvencesinde, yaklaşık 400 milyon dolarlık yatırımla yemyeşil doğası, termal kaynakları ve deniziyle öne çıkan Yalova’da yeni bir proje gerçekleştiriyor. Keyifli yaşam için her ayrıntısı özenle tasarlanan ve yaşayan herkesin kendini mutlu edecek bir şeyler bulacağı Kentplus Yalova, Yalova’nın Armutlu bölgesinde toplam 330 bin metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. Yalova Wellness SPA Resort, konut, otel ve sosyal tesis gibi birçok farklı işlevi birarada bulunduran karma kullanımlı bir kompleks olan proje, kullanıcılarına yeşille iç içe bir yaşam vadediyor. Hareketli topografyası, ılıman iklimi ve deniz manzarasıyla karakterize olan Kentplus Yalova’nın mimari dokunuşlarını ise, Mimar Cengiz Gültek ve Mimar Murat Şahin’in kurucusu olduğu PDG Mimarlar gerçekleştiriyor.

Doğayla bütünleşik yaşam

Projelerini sahip olduğu tüm potansiyelleri sorgulayarak yenilikçi bir bakış açısıyla ele alan PDG Mimarlar, Kentplus Yalova projesinin çıkış noktası olarak arazinin kendine has yapısını kullandı. Arazideki mevcut yeşil doku korunarak buna ilave edilen yeşil bantlarla yapı kompleksinin doğal bir atmosfer içinde kaybolmasını sağlayan mimarlar, yeşil dokunun kamusal alan niteliğini ön planda tutarak sokakları taşıt trafiğine kontrollü olarak kapattı ve her sokağı kullanıcıların yol sonunda adeta küçük bir orman ile karşılaştıklarını hissetmeleri için yeşil bantlarla buluşturdu. Arazide oluşturulan yeşil kurguya eklemlenecek proje birimleri, bazen yeşille temas ettirilirken bazen de kendini çevrelemesine müsaade eden bir tavırla tasarlandı. Konut birimleri arazinin yüksek yamaçlarında manzaraya yönlendirildi, eğimin azaldığı yerlerde ise oteller konumlandırıldı.

Konutlarda eski Türk evleri tipolojilerinde sıklıkla karşımıza çıkan ‘hayat’lar modern yaşama entegre edilerek yeniden yorumlandı. Farklı biçimlenmeleri ve büyüklükleriyle çeşitlilik sağlayan konut birimlerinin birbirlerine eklemlendikleri noktalarda iki farklı dairenin birleştirilerek kullanılması sağlandı. Bu sayede komşuların etkileşimlerinin ve paylaşımlarının artmasına hizmet eden keyifli bir ortak alan olarak kullanılması amaçlandı. Aynı zamanda dışarıda oluşturulmuş olan atmosferin bir iç bahçe ile evin içine çekilmesi hedeflendi. Böylece kullanıcının yalnızca sokağa çıktığında deneyimleyebileceği bir atmosfer değil, günlük yaşantısının parçası olabilecek bir atmosfer yaratıldı.

Kentplus Yalova incelikli detaylara sahip

Kentplus Yalova dahilinde 592, 595 ve 135 yatak kapasiteli üç farklı otel yapısı tasarlayan PDG Mimarlar, otel tasarımında konut birimlerinin görüşünü daraltmamak adına üst katlara doğru parçalanarak şekillenen bloklar kurguladı. Bloklar alt katlara doğru topografyayla birlikte kademelendirilirken dışardan erişime olanak verilmesi sebebiyle alt katlar termal-açık havuzlar, spa merkezi, hamamlar, spor merkezi, güzellik merkezi, eğlence salonları gibi sosyal birimlerle donatıldı.

Hem çocuklara hem yetişkinlere

Otellerle birlikte sosyalleşmenin arttığı, arazinin en az eğimli, denize doğru ilerleyen dere boyu aksı, projenin ana rekreasyon hattı olarak tanımlandı. Merkezde yer alan ve hem fiziksel, hem de işlevsel yapısı sayesinde bütün proje alanından topladığı kullanıcıları en uç noktada sahille buluşturan bu hat; çeşitli peyzaj öğeleri, kiosklar ve var olan dere arkının genişletilip tasarıma katılması ile zenginleştirilerek proje omurgası olarak düzenlendi. Bu omurga boyunca ilerleyen rekreasyon alanlarında hem yetişkinlere hem de farklı yaş gruplarındaki çocuklara hitap eden sosyal mekanlar oluşturan PDG Mimarlar, aksı biyolojik gölet, amfi tiyatro, farklı yaş grupları için farklı çocuk oyun alanları, gölet kenarında dinlenmek-vakit geçirmek için restoranlar ve tematik bahçelerle süsledi. 1200 metrekare büyüklükteki biyolojik gölet çevresinde suyu temiz tutacak ve sulak ortamlarda kendiliğinden yetişebilen saçak köklü bitkiler, sazlar, kamışlar kullanılırken, Yalova’nın iklim ve toprak özelliklerine uygun bitkiler seçilerek zengin bir peyzaj alanı oluşturuldu. Açık yeşil alanlarda çok su istemeyen yer örtücü bitkiler tercih edilirken, sert zeminlerde ise süpürge beton ve granit plak taş kullanılarak zeminde farklı geçişler sağlandı. Projenin ana konsepti dahilinde konut, sosyal tesis ve otel birimlerinin yanı sıra kapalı otopark, sağlık merkezi, cami, okul ve restoran binalarını da tasarlayan PDG Mimarlar, Kentplus Yalova’da tasarımın ve tasarım sürecinin en önemli yönlendiricisi ve girdisini oluşturan doğal ortamın, kullanıcıların hayat akışına müdahil olmasını hedefledi.

Su ve yeşil birlikteliği

PDG Mimarlar, arazinin bir diğer verimli verisi olan termal su kaynaklarını kullanıcıyla buluşturmayı hedefleyen sosyal tesis birimlerini farklı kotlara oturtmayı tercih etti ve birimlerin arazi içerisine gömülerek olabildiğince topografya içerisinde gizlenmesini hedefledi. Birimler içerisinde tasarlanan yeşil iç avlular ve termal ve soğuk su havuzlarıyla kullanıcıların su ve yeşil birlikteliğiyle çevrelenmesi planlandı. Sosyal tesisler tasarlanırken, termal havuz alanında bütün bir alana yayılan su kütlesi içerisinde küçük özel odacıklar oluşturuldu ve havuz alanında gün ışığı kullanımına yer verildi. Mekan içerisindeki kurgunun farklı kullanıcı reflekslerine cevap vermesi planlanırken, içeride-dışarıda olma durumu sorgulandı ve termal su ile tatlı su arasında görsel bir ilişki kuruldu.

 

 

 

Yorumlar kapalı.