Exclusive Homes ÖNE ÇIKAN Ali Dumankaya: “Türkiye üretmeye, biz de maksimum katkı sağlamaya mecburuz”

Ali Dumankaya: “Türkiye üretmeye, biz de maksimum katkı sağlamaya mecburuz”

 

DKY İnşaat, yepyeni projelerini birer birer lanse etmeye devam ediyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ile Kartal’ın geleceğini, satışları ve hükûmetin imza attığı yeni düzenlemeleri konuştuk.

DKY On ve DKY Kartal projelerinde satışlar nasıl ilerliyor?

“Bu iki projenin lansmanlarını 2016 yılında yaptık, gerekli çalışmalarıyürüttük. Satışlar DKY Kartal’da yüzde 95 seviyesine ulaştı. Kağıthane’deki DKY On’da ise satışa açtığımız etabın yüzde 80’i alıcısını bulmuş durumda. DKY On, şehir yaşamını içinde barındıran bir proje, referandum sonrasında bu projenin ikinci etabını satışa sunacağız. Yakında home office’ler satışa sunulacak. Aynı zamanda proje içindeki Club On ve Work On çalışma alanlarıyla ilgili de faaliyetlerimiz sürüyor; gelişmeleri nihayetlendireceğiz. DKY Kartal’da ise satışlar tamamlanmak üzere. Bu proje dahilindeki DKY Business Kartal bölümünde satışlarda yaklaşık yüzde 60 seviyesine ulaştık. Ofisler ünitelerinde satış ve kiralamalar projenin inşasının ilerlemesiyle paralellik gösteriyor.”

Yeni projeleriniz DKY Ada ve DKY Sahil projeleri de Kartal bölgesinde. Neden Kartal’a yoğunlaştınız?

“Biz son 4 senelik çalışmalarımızda kentsel dönüşüme önem verdik ve bu alanda öncü firmalardan biri olmayı hedefledik. Kartal’da da kensel dönüşüme destek veren bir belediye başkanı var, Sayın Altınok Öz bölgeye yatırım yapan, işinin ehli firmaları destekliyor. Biz de çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık. Bunda Kartal’da doğup büyümüş olmamızın da etkisi var elbette. Ayrıca DKY İnşaat olarak merkezimiz de Kartal bölgesinde. Bu çerçevede Kartal’da yükselen DKY Sahil, DKY Kartal ve DKY Ada projelerimizin tümü kentsel dönüşüme dahildir. Kentsel dönüşüm uzun soluklu, kolay ilerlemeyen bir sürece sahip. Bunda belediyenin desteği ve bürokrasinin etkisi önemli. Bu nedenlerden dolayı Kartal bizim için önemli bir nokta olarak öne çıktı. Önemli olmaya da devam edecek. Kartal’da birkaç proje daha yapmayı hedefliyoruz.”

Önceki projelerinizden ev almış kişilerden de talep almaya devam ediyor musunuz?

“DKY İnşaat olarak son 4 senelik çalışmalarımızda kentsel dönüşüme önem verdik ve bu alanda öncü firmalardan biri olmayı hedefledik.”

“Evet. Hâli hazırda bugüne kadar oluşturduğumuz bir müşteri kitlemiz var. Daha önceki projelerimizden ev almış insanlar bizi hâla takip ediyor. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Ayrıca hedef kitlemiz zaten yatırımdan çok, oturum amaçlı ev satın alacak insanlar. Yatırımcı avantajlı bir alternatif görünce hemen geliyor. Ancak biz DKY Kartal ve Lokum Evler ile başlayan süreç akabinde her daim oturum amaçlı alıcıyı ön plana aldık. Buçuklu daire konseptini de bu sebeple geliştirdik. Mutfak-salon-balkon ilişkisi bu sebeple kurgulandı. Ev içerisinde daha keyifli, ekstra bir yaşam alanı oluşturduk.

Bu da satış esnasında aileleri cezbediyor, tamamen oturum amaçlı alıcının hedefinde projeler yaptığımızı anlıyorlar. DKY Sahil ve DKY Ada’da da bu devam edecek. Mesela DKY On’da konsept daha farklı. Metrekareler daha küçük; şehir merkezinde beyaz yakalı insanlara hitap ediyor. Bizim amacımız, bu projeleri de oturum amaçlı alıcı kitlesine takip ettirmek. Çünkü bu aileler ileride çocuklarının oturması için ev alabiliyor ya da başkalarına bu daireleri tavsiye edebiliyor.”

Evleri kentsel dönüşüme sizinle giren aileler daha çok dönme eğiliminde, değil mi?

“Evet. Mesela DKY Sahil’deki maliklerin tamamının orada oturmaya devam edeceğini öngörüyoruz. DKY Ada için de aynı şey geçerli. Orada 301 malik yer alıyor. Çoğu, yeni projede yaşamaya devam edecekler. Bizim hedefimiz de o. ‘Yerine Dönüşüm’ sloganıyla projelerimize devam ediyoruz. Oranın sakinleri, bulundukları ortamda, orayı terk etmeden, sadece daha yeni ve daha güzel hâliyle yaşamaya devam edecekler.”

Sizce sektör için 2017 yılı nasıl geçecek?

“2016’ya kıyasla 2017 çok daha hızlı ilerliyor. Neden derseniz, yıla KONUTDER, GYODER hatta Emlak Konut’un da lokomotifliğinde 3 farklı koldan hamlelerle başladık. Normalde Ocak ve Şubat ayları gayrimenkul sektörünün durgun olduğu zamanlardır. Bu sene ise tam tersi oldu. Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık yarısı ikinci el dahil olmak üzere, 1 milyon 340 bin adet konut satıldı. Bu şunu gösteriyor, 2017 yılı, bu hızlı başlangıçla birlikte rekorla kapanabilir. Her şeyin normal ilerlediği, ekonominin sağlıklı büyüme gösterdiği durumda 1,5 milyon konut satışıyla rekora imza atabiliriz. Ancak şu da görülüyor ki yılın başından itibaren hükûmetimiz sadece inşaat da değil genel olarak gayrimenkul sektörüne yönelik çok ciddi adımlar atıyor. Burada yıllardan beri hep bizim bahsettiğimiz, dernekler olarak anlattığımız, parasını müşterinin cebinde bırakan düzenlemelerden bahsediyorum.”

Bu düzenlemelerden ve etkilerinden bahsedebilir misiniz?

“Mesela KDV ile ilgili farklı modeller geliştirildi. Yüzde 1 KDV uygulaması, metrekare fiyatı 500 TL’ye kadar olan arsalar için geçerliyken bu limit bin TL’ye çıkarıldı. Eskiden bu arsalar için rakam yüzde 8’di. Bu şunu getiriyor; müşteri, yüzde 7 daha az para ödeyecek. Aynı şekilde arsa metrekare fiyatı 1.000 TL üzerindeyse yüzde 18 olan KDV için de üst limit 2.000 TL eşiğine yükseltildi. Bu durumda yine daha az KDV ödeniyor, yüzde 10 avantaj sağlandı. Müşteri KDV ödemeden ya da daha az KDV ödeyerek ev sahibi olabilecek. Ev fiyatının 500 bin TL olduğunu düşünün, yüzde 1 ve yüzde 8 ile 18 arasında inanılmaz bir fiyat farkı oluşuyor. Eylül ayına kadar tapu harcında indirim yapılmıştı. Harç oranı yüzde 4 iken 3’e indirildi. Alıcı ve satıcı bu harcı ortak ödüyor. Damga vergisi istisnası oluşturuldu. Müşteriyle noter sözleşmesi yaparken damga vergisi ödenmiyor artık. Pek çok başka avantaj da getirildi. Hepsi maliyeti etkileyen, düşüren şeyler. Normalde bir kez alınacak ücretlerin defalarca alındığı bir bürokratik süreç vardı. Ayrıca, Türkiye’de yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilmesi de hepimizi olumlu etki edecektir. Kısa vadede olmasa da uzun vadede olumlu dönüşler almayı bekliyoruz; öncelikle ciddi bir tanıtım yapmamız gerekiyor. Yine hem 6 aydan fazla yurt dışında yaşadığını kanıtlayan vatandaşlarımız hem de yabancılar 3 yıl satmamak koşuluyla KDV’siz konut alabiliyorlar. Bunların hepsini alt alta yazdığımız takdirde düzenlemeler ciddi bir ağırlık oluşturuyor. Hem alıcı hem de satıcının ekonomiye katkısını artırıyorlar.”

Peki sizce sektör için başka neler yapılmalı?

“Aslında bu satışlar döviz kazandırıcı bir hizmet hâline getirilebilir. Firmaların projeleri finanse edebileceği bir kaynak oluşturulabilir. Bu konuda girişimler var, sonuç alınacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul sektörü zor ve zahmetlidir. Özellikle kentsel dönüşüm çok daha zahmetlidir. Tüm bu süreçlerde yatırdığınız para ve emeğin karşılığını günün sonunda alamama riskiniz her daim mevcuttur. Öte yandan, çok büyük bir yatırım yapıyorsunuz. Projeyi planlamanız, yapmanız, tanıtmanız, satmanız ve tekrar üretmeniz ciddi emek gerektiriyor. Bu emeğin karşılığını da sektör olarak almak önemli. Tüm bu gelişmeler, Türkiye’de 250’den fazla alt sektöre hitap eden bu lokomotif sektörün önünün açılması açısından yararlı adımlar oluyor.”

“Gayrimenkul, yıllardan beri bizim birincil önceliğimiz. Bu işi 55 yıldır yapıyoruz; ülkemiz için üretmeye de devam edeceğiz.”

Ufukta hangi projeler var?

“Kartal sahilde DKY Sahil Dragos adında yeni bir projeye başlayacağız. Bu proje üzerine çalışmalarımız sürüyor. Yılın ikinci yarısında tanıtmaya başlayacağız. Aynı zamanda Tuzla’da DKY Business Tuzla adında bir ofis projesi yapacağız; onun da lansmanı önümüzdeki günlerde yapılacak. 2018’den sonrası için ise çok daha ciddi çalışmalarımız var. Avrupa yakasında, Sultangazi tarafındaki çok özel bir lokasyonda yine bir kentsel dönüşüm projesi yapacağız. Yenisahra-Ataşehir’de çok geniş bir alanda kentsel dönüşüm odaklı çalışmalarımız devam ediyor. Yine Çeliktepe’de de kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor. Yani 2018 sonrası için çalışmaya başladık bile. Türkiye üretmek, biz de maksimum katkıyı sağlamak zorundayız. Bunun için çalışıyoruz. Bir taraftan teslimler ve yeni projelerin inşası sürerken diğer yandan yepyeni projeler planlamaya devam etmeliyiz.

 

 

Ödeme koşulları nasıl?

“Aslında, kişiselleştirilebilen iki yöntem var. Biz kendi bünyemizde DKY finansmanı sağlıyoruz. O yönteme 99 aya kadar farklı peşinat oranlarıyla taksitlendirme yapıyoruz. 0 faizle 60 aya kadar konut sahibi olunabiliyor. Yüzde 5 gibi düşük peşinat seçenekleriyle çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Banka kredisi modeli de elbette mevcut. 60 aya kadar 0 faiz ya da 120 aya 0,45 oranlarıyla, kampanya dahilinde ev sahibi olabilirler. Bu iki seçenekle alıcı, kendine en uygun şekilde yeni bir eve kavuşabiliyor. Kişiye özel ödeme seçenekleri de yaratıyoruz.”

Dky Sahil ve Dky Ada’yı sizden dinleyebilir miyiz?

“DKY Sahil 138 daireden oluşan bir proje. Denize sıfır konumda yükseliyor, sahil ile arasında sadece 2 katlı restoranlar var. Hayatın içinde, manzarası asla kapanmayacak, Kartal’ın en güzel noktasında yükselen bir proje. Hatta bence orası, anadolu yakasının da en güzel noktası. Çünkü Prens Adaları’na en hakim konumda, iyot kokusunu rahatlıkla hissedebileceğiniz yaşam alanları sunuyor. Ayrıca DKY Sahil kendi içerisinde de tüm sosyal imkanları barındıran, konum itibariyle avantaj sağlayan bir proje. Önümüzdeki hafta itibariyle satış kampanları başlıyor; ciddi bir ön talep aldık. Yarısından fazlasını kısa dönemde satacağımızı öngörüyoruz. Direkt oturum amaçlı alıcı, bölgedeki gelişimi gören yatırımcı gelip ön talep bırakıyor. DKY Ada projemizin hazırlıklarına da devam ediyoruz; yıl içinde tüm detayları paylaşacağız.”

 

 

Yorumlar kapalı.