Exclusive Homes GÜNDEM Rönesans Holding Hollanda’ya 1 milyar euro’luk yatırım gerçekleştiriyor

Rönesans Holding Hollanda’ya 1 milyar euro’luk yatırım gerçekleştiriyor

Rönesans Holding Hollanda’ya 1 milyar euro’luk yatırım gerçekleştiriyor. 1993 yılında kurulan ve bu zamana kadar Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’daki hızlı büyüyüşünü de devam ettiren Rönesans Holding, dünyanın lider müteahhitlik şirketleri arasında yer alma hedefiyle organik ve inorganik büyüyüşünü sürdürüyor. Bu amaçla Avusturyalı AlpineBau şirketinin İsviçre’deki iştiraki Hergiswil şirketi ve Alman Heitkamp şirketini bünyesine katan Rönesans Holding, Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam’ın da yakın zamanda tamamını satın aldı.

Bu dev satın almaların ilk sonucu olarak, Avrupa’nın 100 yıllık hayali, dünyanın en uzun tüneli Goothard Base’i hayata geçiren ve Zürih ile Milano’yu birbirine bağlayan Rönesans, şimdi de Rotterdam’da yollar ve tünellerden oluşan devasal bir proje için ilk adımları atıyor.

Hollanda’nın Rotterdam bölgesinde hayata geçecek “A24 Blankenburg-Verbinding” ihalesi geçici olarak Rönesans çatısı altındaki Ballast Nedam ile DEME ve Macquarie konsorsiyumuna emanet edildi.

Kamu-özel ortak proje

Rijkswaterstaat (Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan açıklamaya göre, A24  Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, mevcut ve yeni altyapının tasarımından oluşuyor. Türkiye’de sağlık alanında önemli PPP projelerine imza atan Rönesans, böylece bu deneyimini Avrupa’ya da başarıyla taşıdığını ortaya koyuyor. İşletmesi 20 yıl boyunca bu konsorsiyumda olacak proje, Hollanda’nın diğer şehirleriyle çevre bölgelerden Rotterdam’a erişimi kolaylaştıracak.

Ballast Nedam Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Düzyol, bu önemli projeyle ilgili yaptığı açıklamada, Hiçbir itiraz sunulmadığı takdirde nihai sözleşmemiz de kısa sürede tamamlanacak” dedi. Bu projenin Rotterdam Bölgesi’nin “2020-2040” dönemini kapsayan “Rotterdam Vooruit” master planı çerçevesinde oluşturulduğunu vurgulayan Düzyol, “Hollanda sosyal hayat ve ekonomisi açısından böyle büyük bir projede bir Rönesans Holding şirketi olarak yer almanın gururunu yaşıyoruz. Rönesans olarak Türkiye’nin sağlık dönüşümünde rol alacak önemli PPP projelerine de imza atmayı sürdürüyoruz. Şimdi bu deneyim ve bilgi birikimini Avrupa’ya taşımanın mutluluğu içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Proje bedelinin yaklaşık 1 milyar euro olduğunu dile getiren Düzyol konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: Bugüne kadar Avrupa’da dev satın almalar gerçekleştiren Rönesans olarak, Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil ediyoruz. Avrupa şehirlerinin en büyük projelerinde Rönesans imzası bulunması, sadece bizim için değil ülkemiz için de gurur kaynağıdır. Yaklaşık 150 yıllık deneyime sahip Ballast Nedam’ın Avrupa’daki büyüme ivmemizi katlayarak artıracağını geçen yıl açıklamıştık. A24  Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, Goothard Base Projesi ile bu başarı hikayemizin en somut sonuçları arasında yerini şimdiden aldı.”

 

Yorumlar kapalı.