Exclusive Homes GÜNDEM ‘Reidin-Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçları açıklandı

‘Reidin-Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçları açıklandı

 

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Mayıs ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Mayıs ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.11, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.64 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %30, senet kullanım oranının %56 olduğu Mayıs ayında, stok erime hızı %4.9 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Mayıs ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında %1.07 oranında artış yaşandı. Mayıs ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir %2.40 ile Bursa, en çok azaldığı şehir ise %0.32 oranı ile Kars oldu.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Banka kredisi kullanım oranının, Nisan ayına göre 5 puan, peşinat kullanım oranının ise 3 puan gerilediği Mayıs ayında, senet kullanım oranının 9 puan artarak %56’ya ulaşması, üzerinde durulması gereken bir gelişmedir. Markalı konut projelerinde senet kullanımının yükselmesi, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyaların ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisini göstermektedir. Ayrıca markalı konut projelerinde, Nisan’da olduğu gibi Mayıs ayında da satışların %6’lık oranı, yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamada gerçekleşen bu oran sonrası, önümüzdeki dönemde sektörümüzün cari açığına pozitif yöndeki katkısının artarak devam etmesini beklemekteyiz” dedi.


Yeni konutların fiyatı Mayıs’ta yüzde 0.11 arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.11 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2.64 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %74.70 oranında artış yaşandı. Mayıs ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.06 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.16 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.6 puan fazla artış gösterdi.


Senet kullanım oranı 9 puan artarak yüzde 56’ya yükseldi

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Mayıs ayında peşinat kullanım oranı %15, banka kredisi kullanım oranı %30 ve senet kullanım oranı %56 olarak gerçekleşti. Nisan ayında banka kredisi kullanım oranı %35, peşinat kullanım oranı %18, senet kullanım oranı ise %47 olarak gerçekleşmişti.

Stok erime hızı yüzde 4.9

Mayıs ayında satışı gerçekleştirilen konutların %32’si bitmiş, %68’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı %4.9 oranında, metrekare bazlı ise %4.5 oranında stoklarda erime gözlemlendi.

 

Yabancılara satış oranı yüzde 6

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın %6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar, Mart’ta %10, Nisan’da ise %6 olarak gerçekleşmişti.

Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor


Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%27.78), Tekirdağ (%21.81), Çanakkale (%20.63), Bursa (%18.82) ve Zonguldak (%18.62) oldu.

En fazla kira artışı Edirne’de yaşandı

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ne göre ise Mayıs ayında bir önceki aya göre %1.07 ve geçen yılın aynı dönemine göre %4.10 oranında artış gerçekleşti. Mayıs ayında metrekare başına konut kira değerleri %2 oranında artan Van, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok arttığı 5 şehir ise sırasıyla; Balıkesir (%20.50), Aydın (%20.09), Yozgat (%18.33), Tekirdağ (%15.75) ve Çorum (%15.61) oldu.

Erzincan ise %0.87 ’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te görüldü

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

Yorumlar kapalı.